O małych szkołach

15 Czerwca 2015

24 proc. placówek oświatowych w regionie świętokrzyskim prowadzonych  jest przez inne podmioty niż samorządy. Najwięcej działa w powiecie kieleckim.

O placówkach oświatowych prowadzonych przez stowarzyszenia rozmawiano podczas konferencji „Szkoła stowarzyszeniowa – szansa dla edukacji”, którą zorganizowano w ramach projektu „Świętokrzyska sieć organizacji pozarządowych  prowadzących placówki oświatowe”.

Z danych Kuratorium Oświaty w Kielcach wynika, że w regionie świętokrzyskim działa 291 placówek (24 proc.) prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy.

- Najwięcej, bo aż 151, jest przedszkoli, 107 placówek to szkoły podstawowe,  zaś 33 – gimnazja – mówiła podczas konferencji Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. - Większość  z tych placówek ma statusy szkół publicznych.

Najwięcej placówek oświatowych prowadzą stowarzyszenia, tuż za nimi plasują się osoby fizyczne, fundacje, organizacje społeczne oraz związki wyznaniowe.

Jakie są najważniejsze bolączki tzw. małych szkół? To według kuratora oświaty problemy z prowadzeniem dokumentacji, sposoby zatrudniania nauczycieli, tworzenie wewnętrznego prawa szkolnego, wewnętrzny nadzór pedagogiczny oraz aktualizacja obowiązujących przepisów prawa oświatowego.

Jak z tą materią radzą sobie szkoły prowadzone przez stowarzyszenia można było dowiedzieć się podczas konferencji. Można było również usłyszeć o  zaletach małych szkół.

- Szkoła stowarzyszeniowa to placówka z niewielką liczbą uczniów, działająca w małej miejscowości i wspierana przez społeczność lokalną – wyliczyła Elżbieta Tołwińska- Królikowska, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych. Przypomniała także, że w szkole stowarzyszeniowej warunki pracy określane są na podstawie Kodeksu Pracy, a nie Karty Nauczyciela.

- Wielką zaletą małych szkół jest demokratyczny system jej zarządzania, możliwość uczenia się w kontakcie z realnym życiem oraz wykorzystaniem lokalnych zasobów – stwierdziła Elżbieta Tołwińska- Królikowska. – W szkole stowarzyszeniowej łatwiej jest wprowadzić innowacje pedagogiczne i rozwinąć partnerstwo z instytucjami.

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów