Matura z odwołaniem
3 Czerwca 2016Przyszłoroczni maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego. Taki zapis pojawił się w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Pojawił się w nim m.in. zapis o możliwości odwołania się od wyników matury oraz likwidacji – od przyszłego roku szkolnego - egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. Gimnazjom udostępnione zostaną testy diagnostyczne, z których szkoły będą mogły dobrowolnie skorzystać i na ich podstawie dokonać oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.
W gimnazjach, w których rekrutacja przeprowadzana była dotychczas na podstawie wyników sprawdzianu brane będą pod uwagę oceny z języka polskiego, języka obcego i matematyki umieszczone na świadectwie szkolnym.
Terminy postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego na rok szkolny 2017/2018 i lata następne, a także terminy składania dokumentów do szkół i przedszkoli, będą ustalane przez organy prowadzące lub kuratora oświaty.
W projekcie zaproponowano, by od 2017 r. maturzyści mieli możliwość odwołania się od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego. Organem odwoławczym byłoby Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Podobne prawo mieliby mieć mają też uczniowie przystępujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeśli chodzi o wynik z części pisemnej egzaminu.
Co niezwykle istotne dla tegorocznych maturzystów i osób zdających egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - będą oni mogli wykonywać fotografię swojej pracy egzaminacyjnej podczas dokonywania wglądu. Prawo to, od roku szkolnego 2016/2017 r., będzie przysługiwało również uczniom przystępującym do egzaminu gimnazjalnego. Obecnie można tylko sporządzać notatki z wglądu do pracy.
Zaproponowano także zmiany zasad weryfikacji – na wniosek ucznia lub absolwenta – sumy punktów z egzaminu. Po zmianach dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej będzie zobligowany wyznaczyć do niej innego egzaminatora niż ten, który sprawdzał i oceniał pracę.