Inauguracja II edycji konkursu literacko-plastycznego „Polskie serce pękło. Katyń 1940” dla uczniów szkół ponadpodstawowych
26 Stycznia 2021Wystartowała II edycja konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, inicjatorka konkursu, ogłosiła szczegóły tej inicjatywy. W wydarzeniu w Sejmie RP uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
– Katyń 1940 to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego narodu, które odbiło się bardzo mocno na przyszłości tego narodu i waży niestety również na losach dzisiejszych – powiedział minister Przemysław Czarnek. – Wiedza na temat tego, co się stało w Katyniu, na temat tego, że była systemowo likwidowana polska inteligencja po to, żeby naród nie miał przyszłości, jest kluczowa z punktu widzenia zrozumienia również czasów dzisiejszych i kluczowa z punktu widzenia rozwijania się naszego narodu w przyszłość – zaznaczył szef MEiN.
Zasady konkursu
Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:
- plastycznej - zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską.
- literackiej - zadaniem uczestnika jest przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”.
- tekst piosenki - zadaniem uczestnika jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.
Prace konkursowe należy nadsyłać do 19 marca 2020 r. W konkursie uczestniczyć mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych położonych na terytorium Polski. Każdy uczestnik może złożyć maksymalnie jedną pracę w każdej z trzech kategorii.
Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, nie jest dopuszczalne składanie prac zbiorowych. Prace konkursowe muszą zostać przygotowane w języku polskim. Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie trzeciego miejsca czytnik ebook oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników, którzy zajmą miejsca 4 - 10 przewidziano wyróżnienia i nagrody rzeczowe.
W skład Komitetu Honorowego II edycji konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” wchodzą:
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (przewodniczący),
- Marszałek Sejmu Elżbieta Witek,
- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński,
- Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak,
- Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek,
- Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Komisji konkursowej przewodniczy prof. Tadeusz Wolsza.
700 zgłoszeń w I edycji konkursu
Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu wpłynęło niemal 700 zgłoszeń. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej na temat „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?” oraz zaprojektowanie kartki pocztowej upamiętniającej Zbrodnię Katyńską. Na konkurs wpłynęło blisko 700 zgłoszeń.
Pierwsze miejsce w kategorii plastycznej zajęła Zuzanna Pijewska, uczennica I LO im. gen. W. Sikorskiego we Włoszczowej, w kategorii literackiej zwyciężył Kacper Burzyński, uczeń I LO im. H. Sienkiewicza w Koluszkach.
Organizatorem jest Kancelaria Sejmu. Pytania związane z organizacją konkursu należy kierować na adres: Kancelaria Sejmu, Centrum Informacyjne Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa, tel. 22 694 19 66 mail.: .
Materiały
Regulamin konkursu
Karta zgłoszenia
źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki