Historycznie w klubach

9 Marca 2016
 

Kluby historyczne powstaną w powiatowych szkołach i placówkach oświatowych.

Z inicjatywy Zespołu do spraw Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach oraz Instytutu Pamięci Narodowej w powiatowych szkołach i placówkach oświatowych powstaną kluby historyczne, które zrzeszać będą osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę historyczną, obejmującą głównie dzieje Polski i losy jej obywateli w czasie II wojny światowej, a także w okresie do 1989 r.

- Podstawą działania klubów historycznych jest porozumienie o współpracy w zakresie upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski pomiędzy Instytutu Pamięci Narodowej a powiatem kieleckim – przypomniał wicestarosta kielecki Zenon Janus. – Naszą ambicją jest, by dotrzeć do każdej z naszych szkół, do każdego rocznika i przekonać każdego ucznia do tego, że warto znać historię.

Jak podkreśliła Dorota Koczwańska-Kalita – naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, Instytut jest otwarty na różne, atrakcyjne dla młodzieży, formy współpracy z placówkami światowymi. Wśród działań edukacyjnych proponowanych przez IPN warto wymienić m.in. dyskusyjne kluby filmowe, organizację turniejów gier planszowych, rajdy edukacyjne, warsztaty dziennikarskie, prelekcje czy wystawy.

- Celem klubów historycznych będzie szerzenie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym oraz formacjach niepodległościowych działających w okresie II wojny światowej, rozpowszechnianie wiedzy o zbrojnym i cywilnym oporze przeciw niesuwerennej, komunistycznej władzy w okresie powojennym, propagowanie wiedzy o represjach i zbrodniach dokonanych na obywatelach polskich w latach 1939 -1989 – wyliczyła Teresa Dzik, kierownik Zespołu do spraw Edukacji.

Zadaniem klubów będzie także aktywizacja społeczności lokalnej poprzez organizowanie wykładów, dyskusji, spotkań, prelekcji filmowych, wystaw oraz innych działań mających na celu upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Polski, podejmowanie działań na rzecz ochrony miejsc pamięci walk i męczeństwa oraz wspieranie środowiska kombatantów.

Przedstawiciele IPN – Agnieszka Szczerba i Marek Jończyk zaprezentowali ofertę IPN dotycząca m.in. wspierania merytorycznego nauczycieli i uczniów oraz organizacji lekcji archiwalnych. Warto podkreślić, że w swoich zasobach IPN ma ponad 50 wystaw, dziesięć gier edukacyjnych i kilkadziesiąt filmów dokumentalnych poruszających tematykę historii najnowszej.

Podczas spotkania dyskutowano nad regulaminem klubów historycznych oraz zadaniami, które będą one realizować. Ustalono, że do 21 marca szkoły i placówki przygotują propozycje działalności swoich klubów.

- Taki klub, którego działalność skupia się na historii lokalnej, powstał już w Chmielniku, jego członkami są uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 oraz gimnazjum – powiedział Sławomir Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku.

Jak podkreśliła Teresa Dzik, zadaniem szkół jest wypracowanie sylwetki absolwenta wrażliwego na tematykę patriotyczną. - Możemy to osiągnąć poprzez ciekawe, nieszablonowe działania w ramach klubów historycznych – powiedziała Teresa Dzik.

 

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji