Grupa Wymiany Doświadczeń

26 Czerwca 2017
 

Powiat Kielecki gościł przedstawicieli Grupy Wymiany Doświadczeń (z siedmiu powiatów z całej Polski), którzy odwiedzili nasz powiat w dniach 8 – 9 czerwiec 2017 r. w ramach projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół  i kompetencji kluczowych uczniów”.

Wizyta w Powiecie Kieleckim to już VI spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń, które tym razem odbyło się pod hasłem: „Wyloguj się do życia - jak zachować harmonię między rzeczywistością a światem wirtualnym. Behawioralne uzależnienie dzieci i młodzieży.”

Pierwszego dnia pobytu tj. 8 czerwca 2017 r. Grupa Wymiany Doświadczeń zwiedziła siedzibę Starostwa Powiatowego w Kielcach. W imieniu Starosty Kieleckiego – Michała Godowskiego gości powitali: Zenon Janus – wicestarosta oraz Teresa Dzik – kierownik Zespołu ds. Edukacji.                                                                 

Następnie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Bogdana Kalwata – dyrektora ośrodka i Grażynę Kozioł – wicedyrektor MOW w Podzamczu. Podczas spotkania przedstawione zostały działania  realizowane w ośrodku w celu walki z uzależnieniami znajdującej się tam młodzieży, m.in.: zajęcia plastyczne i warsztaty teatralne w wykonaniu teatru resocjalizacyjnego „Na huśtawce” działającego w ośrodku.  

Podczas wizyty w Podzamczu wicestarosta Zenon Janus omówił ważne zagadnienia związane z Powiatem Kieleckim ze szczególnym uwzględnieniem zadań realizowanych w zakresie oświaty. Natomiast przedstawiciele Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Piekoszowie na czele z dyrektor poradni – Beatą Osmólską - Kaletą zaprezentowali zajęcia w Sali Doświadczania Świat i w Sali Terapii Integracji Sensorycznej. Zajęcia te prowadziły pedagog Martyna Paprocka i logopeda Małgorzata Karcz – terapeuci integracji sensorycznej. Następnie psycholog Małgorzata Gąsior, pedagog  Anna Kwiatkowska i logopeda Wioletta Michta przedstawiły prezentację poświęconą behawioralnym uzależnieniom dzieci i młodzieży "Wyloguj się do życia".   Ważnym elementem pierwszego dnia pobytu była również wizyta przybyłych gości w siedzibie Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu.

W dniu  9 czerwca 2017 roku delegację zaprzyjaźnionych powiatów gościł Zespół Szkół Nr 3 w Chmielniku. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik – Paweł Wójcik.  Spotkanie odbyło się w nowym obiekcie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, w którym znajduje się nowoczesna sala konferencyjna, pracownia nowoczesnych technologii multimedialnych oraz sala dydaktyczna. Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Chmielniku – Sławomir Wójcik omówił działalność szkoły oraz  zaprezentował uczestnikom nowo otwarte Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Dzięki zaangażowaniu w projekt pn. "Dobre doświadczenia zawodowe szansą na lepszą przyszłość"  realizowanego w ramach działania: RPSW.08.05.00 Rozwój i wysoka jakość szkolnictwa zawodowego  i kształcenia ustawicznego,  pozyskano wyposażenie pracowni spawalniczej i mechanicznej. Ponadto,  w ramach projektu pn. "Nowoczesna szkoła zawodowa – nowoczesny region” szkoła pozyskała środki na laboratorium fonetyczne oraz nową pracownię gastronomiczną.   W ramach projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego "Dobre doświadczenia zdobyte na europejskim rynku pracy" 20 uczniów Zespołu Szkół  
Nr 3  odbyło czterotygodniowy staż w Rimini we  Włoszech. Uczestnicy spotkania mieli możliwość degustacji potraw przygotowanych przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod kierunkiem Anny Zaworskiej.

 Kolejnym miejscem, do którego zawitała delegacja była Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Chmielniku, gdzie pod okiem dyrektora Marty Nowak pracownicy poradni przedstawili sposoby przeprowadzania terapii z potrzebującymi dziećmi. Agata Kosierkiewicz i Magdalena Pakosińska zapoznały uczestników spotkania z aparaturą EEG – biofeedback (w dwóch wersjach – z komputerem PC i laptopem) oraz zasadami prowadzenia treningów z dziećmi i młodzieżą. Zademonstrowały praktyczny przebieg treningu relaksacyjnego z wybranym uczestnikiem. Terapia EEG – biofeedback pozwala na doskonalenie funkcji poznawczych mózgu, a tym samym na poprawę jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami fizjologicznymi w nim zachodzącymi. Jest metodą przeznaczoną między innymi do pracy z dziećmi i młodzieżą z problemami dydaktycznymi, nadpobudliwymi, z zaburzeniami koncentracji uwagi. Służy też osobom zdrowym, które chcą poprawić efektywność pracy mózgu, czy obniżyć poziom stresu. Przed rozpoczęciem treningu wskazane jest badanie neurologiczne, badanie EEG, badanie psychologiczne. Treningi powinno prowadzić się systematycznie np. dwa razy w tygodniu, najlepiej  w te same dni.  U osób zdrowych możemy obserwować poprawę już po około 20 treningach, u osób z zaburzeniami potrzeba minimum 40 - 60 treningów. Następnie Agnieszka Kwiatkowska oraz Małgorzata Zamojska  wykonały badania  słuchu przy pomocy Screeningowego Audiometru Tonalnego (SAT). Objaśniły, że działanie urządzenia umożliwia precyzyjną ocenę sprawności narządu słuchu u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Głównym celem badań wykonywanych za pomocą SAT jest wczesne wykrycie zaburzeń i dysharmonii, a także kierowanie do specjalistycznej diagnostyki oraz działań rehabilitacyjnych i terapeutycznych. SAT  składa się z modułu diagnozy słuchu obwodowego oraz modułu diagnozy centralnego przetwarzania słuchowego. Przeprowadzenie badania jest  możliwe  w warunkach standardowego gabinetu w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Natomiast Halina Żakowska i Jolanta Grusiecka  przygotowały i zaprezentowały pokaz multimedialny dotyczący pracy z dziećmi  słabosłyszącymi, niesłyszącym oraz z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, w tym ze spektrum autyzmu. Pokaz slajdów uwzględniał ogólną charakterystykę wyżej wymienionych zaburzeń, ich etiologię oraz zalecane formy i metody pracy. Szczególny nacisk położono na alternatywne formy komunikacji. Zaprezentowano krótki film instruktażowy dotyczący pracy z dzieckiem niesłyszącym.

Delegacja poznała również  historię Chmielnika, gdzie odwiedziła Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Świętokrzyski Sztetl. Przedstawiciele Grupy Wymiany Doświadczeń podziwiali również inne miejsca w Powiecie Kieleckim m.in. Bazylikę na Świętym Krzyżu czy też ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach dzięki uprzejmości Roberta Jaworskiego – burmistrza Miasta i Gminy Chęciny.

VI spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń zorganizowane zostało przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Związek Miast Polskich przy współudziale Związku Powiatów Polskich.

Wizyta Grupy Wymiany Doświadczeń w Powiecie Kieleckim Wizyta Grupy Wymiany Doświadczeń w Powiecie Kieleckim
3

Wizyta Grupy Wymiany Doświadczeń w Powiecie Kieleckim

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów