Głośno o Antku i Harrym Potterze

22 Lutego 2016
"Głośne czytanie" zgromadziło miłośników dobrej książki

Szkole jaką była, jest i będzie w przyszłości poświecone było „Głośne czytanie”, na które zaprosiliśmy znane osobistości regionu świętokrzyskiego. Wyboru tekstów poświęconych edukacji dokonali poloniści z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych, goście spotkania mogli także zmierzyć swoje siły w konkursie literackim, w którym nagrody ufundowało kieleckie starostwo oraz Instytut Pamięci Narodowej. Wystarczyło odgadnąć tytuł i autora czytanych fragmentów.

- Sadząc po wypełnionym po brzegi antykwariacie, czytanie ma wielu miłośników. Cieszę się, że dzięki temu spotkaniu możemy promować nie tylko czytelnictwo, ale i nasze powiatowe szkoły i placówki oświatowe – podkreślił wicestarosta kielecki Zenon Janus, który na dobry początek zaprezentował humor zeszytów szkolnych.

A potem przyszedł czas na literaturę piękną – Alicja Obara przeczytała mit o Dedalu i Ikarze, Piotr Kania I zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach fragment „Faraona” Bolesława Prusa, a Grzegorz Bień pełniący obowiązki Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Robert Kaszuba - wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach przedstawili trudne szkole początki Antka z noweli Bolesława Prusa.

Goście „Głośnego czytania” żywiołowo reagowali na fragment „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego, który czytała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski oraz opowieść o szkolnych perypetiach Ani z Zielonego Wzgórza w interpretacji Marty Nowak - dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Chmielniku. Bożena Barwinek, dyrektor Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach zaprezentowała „Wspomnienia niebieskiego mundurka” Witolda Gomulickiego. 

Prawdziwy popis aktorskich umiejętności dał Jan Cedro – przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach, który zinterpretował słynny fragment „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza poświęcony próbom przekonania uczniów, że Słowacki wielkim poetą był.

Podczas „Głośnego czytania” nie zabrakło także poezji - Teresa Pasowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie przeczytała wiersz „Pan od przyrody” Zbigniewa Herberta, zaś Teresa Dzik – kierownik Zespołu do spraw Edukacji kieleckiego starostwa – „Naukę” Juliana Tuwima.

Robert Sabat - pełniącego obowiązki Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przypomniał fragment powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z Siódmej klasy”, Dariusz Kasprowicz - dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Bodzentynie –„Sposobu na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego, zaś Sławomir Wójcik - dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku - powieści „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”. Bogumiła Kowalczyk, radna powiatu kieleckiego zaprezentowała fragment książki Moniki Szwai „Jestem nudziarą”, zaś Halina Kołodziejczyk - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach przypomniała mecz quidditcha z „Harry’ego Pottera”.

 Czytanie przeplatane było występami młodzieży z powiatowych placówek oświatowych – śpiewającej Justyny Szymkiewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie oraz chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu: Adriana Ciskiego, Kamila Chawraja i Bartłomieja Hawryluka, który zaprezentowali fragment spektaklu „Listy do M.”

"Głośne czytanie" zostało przygotowane przez Zespół  do spraw Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach wraz z Antykwariatem Naukowym im. Andrzeja Metzgera oraz powiatowymi szkołami ponadgimnazjalnymi i młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi.

do góry
Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów