Ferie zimowe
20 Stycznia 2025W poniedziałek 20 stycznia br. rozpoczęły się ferie zimowe. Jako pierwsi z dni wolnych od zajęć szkolnych skorzystają uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W sumie ferie rozpocznie ponad 957 tys. dzieci z ponad 4 tys. szkół.
W tym roku szkolnym ferie będą trwały od 20 stycznia do 2 marca z podziałem na cztery tury:
- 20 stycznia - 2 lutego 2025:
kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie - 27 stycznia - 9 lutego 2025:
podlaskie, warmińsko-mazurskie - 3 lutego - 16 lutego 2025:
dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie - 17 lutego - 2 marca 2025:
lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Baza wypoczynku
Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku prowadzona przez MEN, do której organizator musi zgłosić planowany wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy będą mogli kontrolować miejsca wypoczynku. Podobne kontrole może przeprowadzać także straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania). Dzięki bazie w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.
Do piątku 17 stycznia br. organizatorzy zgłosili do bazy 4 850 wypoczynków dla 181 tys. uczniów, z czego 91 tys. w kraju, a prawie 10 tys. za granicą. W półkoloniach weźmie udział ponad 80 tys. dzieci.
Dbajmy o bezpieczeństwo
Niezwykle istotne jest zachowanie podstawowych zasad oraz przepisów bezpieczeństwa niezależnie od tego, czy uczniowie wyjadą na zorganizowany wypoczynek, czy spędzą ferie w domu lub na półkoloniach. Zasady bezpieczeństwa odnoszą się do różnych form aktywności i odpoczynku ale również do transportu. W zabawach zimowych, zwłaszcza dzieciom powinien zawsze towarzyszyć opiekun. W czasie aktywności na świeżym powietrzu wybierajmy miejsca bezpieczne i przeznaczone do konkretnych aktywności. W warunkach ograniczonej widoczności, warto dzieciom przypomnieć zasady bezpiecznego poruszania się na drogach i wyposażyć w odblaskowe elementy.
Rodziców i opiekunów, którzy chcą zgłosić jakiekolwiek nieprawidłowości organizacyjne dotyczące wypoczynku ich dzieci, prosimy o kontakt z kuratorem oświaty właściwym dla danego województwa lub z przedstawicielami służb, np. komendy powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, państwowego czy powiatowego inspektora sanitarnego, policji.
Polecane serwisy internetowe
Podczas planowania bezpiecznego zimowego odpoczynku zachęcamy do odwiedzenia serwisów internetowych przygotowanych przez służby i instytucje publiczne:
- Serwiswww.bezpiecznyautobus.gov.pl- wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację o tym, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, posiada aktualne badania techniczne oraz polisę ubezpieczeniową.
- Informacje o systemie powiadamiania ratunkowego na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przypominamy, że 112 to bezpłatny, dostępny na terenie całej Unii Europejskiej numer alarmowy - zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Pamiętajmy, że zgłoszenie pod numer alarmowy 112 można wybrać także w telefonie nieposiadającym karty SIM.
- Informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W profilach poszczególnych krajów znajdują się wytyczne lub ostrzeżenia dla podróżujących.
- Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki niej służby konsularne wiedzą o pobycie jednostki na terenie danego państwa. W razie konieczności mogą one skontaktować się z podróżującymi albo zapewnić potrzebną pomoc. Planując wyjazd zagraniczny, pamiętajmy, by zaopatrzyć się w adresy oraz numery telefonów dyżurnych do polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Takie wytyczne obowiązują przede wszystkim organizatorów wypoczynku, kierowników wycieczek, wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży.
To już ostatni rok, kiedy ferie podzielone są na 4 tury. Od przyszłego roku szkolnego ferie odbędą się w 3 turach i w sumie potrwają 6 tygodni. Ferie zimowe w 2026 r. zaplanowano według następującego harmonogramu:
- 19 stycznia - 1 lutego: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie;
- 2 - 15 lutego: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie;
- 16 lutego - 1 marca: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
W kolejnych latach zostanie zachowana zasada rotacji grup województw. Grupa, która w danym roku będzie miała ferie w ostatnim terminie, w kolejnym roku zimowy wypoczynek będzie miała jako pierwsza.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowe