Zasady przekazywania wyników prac geodezyjnych do PZGiK

Dopuszczalne formaty przekazywania plików z danymi

Pliki z danymi do aktualizacji baz danych pzgik należy przekazywać w formacie GML. Do dnia 31.12.2022r. dopuszcza się przekazywanie plików w formacie własciwym dla aplikacji EWMAPA - na zasadach podanych poniżej.

Zasady ogólne - podstawa prawna

Zgodnie z §26. rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 5 września 2013 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wymiana danych między bazami danych zasobu a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych odbywa się na podstawie zgłoszenia prac. Wymiany ta dokonywana jest za pomocą usług, o których mowa w art. 9 ust.1 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej lub z wykorzystaniem informatycznych nośników danych. Zgodnie § 6 powyższego rozporządzenia materiały i zbiory danych pozyskiwane do pzgik w wyniku przekazania przez wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych, będące rezultatami wykonanych prac geodezyjnych i kartograficznych, przekazywane są przez nich zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Zgodnie z §35 ust.4 powyższego rozporządzenia przekazywane do pzgik przez wykonawców prac geodezyjnych dane do aktualizacji baz danych zasobu powinny być sporządzane w postaci plików w formacie GML. Rozporządzenia określające zasady prowadzenia poszczególnych baz danych zasobu określają natomiast wymagane dla przekazywanych plików schematy aplikacyjne określające strukturę zapisu danych. Zgodnie natomiast z §42 ust.1 rozporządzenia w sprawie Standardów ... do dnia 31 grudnia 2022 r. dopuszcza się przekazywanie danych do aktualizacji baz danych zasobu w postaci plików w formacie uzgodnionym między wykonawcą a organem prowadzącym zasób.

Mając powyższe na uwadze, za właściwy format dla przekazywania plików z danymi do aktualizacji baz pzgik prowadzonego przez Starostę Kieleckiego należy wskazać wspomniany format GML. Należy mieć na uwadze, że pliki przekazywane w tym formacie powinny zawierać treść sformatowaną zgodnie ze wspomnianymi powyżej schematami aplikacyjnymi określonymi w przepisach wykonawczych dotyczących poszczególnych baz wchodzących w skład pzgik. Natomiast w przypadku braku możliwości przekazania przez wykonawców prac geodezyjnych plików z danymi w powyższym formacie, dopuszcza się możliwość przekazywanie ich w formacie właściwym dla aplikacji EWMAPA, służącej w Starostwie Powiatowym w Kielcach do prowadzenia baz danych pzgik, z zastrzeżeniem, że pliki te powinny być przekazywane w trybie ”wsadowym”, pozwalającym na automatyczną modyfikację danych w aktualizowanych bazach. Powyższe zasady należy przede wszystkim stosować w przypadku map zasadniczej lub ewidencyjnej prowadzonych w postaci wektorowej.

Celem prawidłowego zastosowania powyższego trybu wsadowego prowadzący zasób wydaje wykonawcy pracy geodezyjnej pliki w trybie „do modyfikacji”. Wykonawca importuje zawartość plików do założonej przez siebie bazy roboczej w trybie „do modyfikacji”. Po aktualizacji bazy roboczej wykonawca eksportuje z niej, celem przekazania do zasobu, pliki w trybie „modyfikujący”.

Pliki przekazauje się również w przypadku, gdy w wyniku wykonanej pracy i weryfikacji danych pozyskanych z pzgik nie stwierdozno zmian - dane zweryfikowane.

Zasady przekazywania danych w plikach do modyfikacji baz EGiB

Zgodnie z zasadami ogólnymi pliki te należy przekazywać w formacie GML. Do dnia 31.12.2022r. dopuszcza się przekazywanie plików w formacie własciwym dla aplikacji EWMAPA - na zasadach podanych poniżej.

Zawartość i formaty plików z danymi EGiB

Pliki z danymi z zakresu baz ewidencji gruntów i budynków (EGiB) powinny zawierać (pozyskane, zmodyfikowane i zweryfiowane) wszystkie dane z zakresu tych baz. Należy więc przekazywać dane dotyczące działek ewidencyjnych (punktów granicznych), budynków, kunturów uzytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych.
Zgodnie z zasadami ogólnymi pliki mogą być przekazywane w formacie GML lub w formacie Ewmapy. W przypadku formatów wlaściwych dla Ewmapy dane należy przekazywać w plikach wyeksportowanych odpowiednio z bazy działek, bazy konturów oraz bazy budynków.
Jeżeli dla obrębu ewidencyjnego nie "założono" ewidencji budynków, dane dotyczące budynków z tych obrębów można przekazywać w postaci wektorowej, w formacie Ewmapy i z rozwarstwieniem przyjętym do prowadzenia mapy ewidencyjnej przez PODGiK.
Jeżeli wykonywana praca geodezyjne nie dotyczy całej działki ewidencyjnej i działka ta nie jest wykazana w bazie działek mapy ewidencyjnej, jako wyniki prac w tym zakresie można przekazać pliki z danymi zawierającymi wyłącznie informacje o współrzędnych (oraz wymaganych atrybutach) punktów granicznych objętych opracowaniem. Granice działek łączące takie punkty należy wówczas wykazać w postaci wektorowej na warstwie "edzpd 0". Podobnie należy w takim przypadku wykazać dane dotyczące konturów klasyfikacyjnych i użytków gruntowych (warstwa z granicą konturu klasyfikacyjnego -"eklpk 0", użytku gruntowego "euzpu 0" lub "euzpu 4"). Na odpowiednich warstwach należy zamieszczać oznaczenia powyższych obiektów ewidencyjnych.

Zasady przekazywania plików z zakresu baz GESUT

Zgodnie z zasadami ogólnymi pliki te należy przekazywać w formacie GML. Do dnia 31.12.2022r. dopuszcza się przekazywanie plików w formacie własciwym dla aplikacji EWMAPA - na zasadach podanych poniżej.

Formaty plików z danymi GESUT

Obowiązek przekazywania plików z danymi z zakresu GESUT w formacie GML, ewentualnie w formatach wymiany danych o obiektach właściwych dla Ewmapy, dotyczy jednostek ewidencyjnych, dla których Organ uruchomił bazy GESUT.
W tych przypadkach zaleca się generowanie plików w formatach tekstowych ".eob" w trybach wsadowych (do modyfikacji/modyfikujący). Wykonawcy nie wykorzystujący Ewmapy oczywiście mogą przekazywać dane w formacie GML.
W jednostkach, dla których nie założono baz GESUT wymiana danych może odbywać się na zasadach właściwych dla mapy wektorowej - w trybach wsadowych (do modyfikacji/modyfikujący). Wykonawcy mogą w przypadkach takich jednostek ewidencyjnych przekazywać dane również w formacie GML.

Operat techniczny

Operaty techniczne należy przekazywać w postaci jednego pliku w formacie PDF. Do dnia 31.12.2021r. dopuszcza się przekazywanie operatów w postaci papierowej.

Zasady ogólne - podstawa prawna

Zgodnie z §35 ust.2 rozporządzenia w sprawie Standardów ... operat techniczny sporządza się w postaci elektronicznej w formacie pliku PDF podpisanego przez kierownika pracy geodezyjnej (kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym). Zgodnie natomiast z §42 ust.3 powyższego rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2021 r. dopuszcza się przekazywanie operatów technicznych w postaci papierowej.

Zawartość operatów (w postaci cyfrowej i papierowej) powinna być zgodna z zasadami określonymi w §35-39 rozporządzenia w sprawie Standardów... . Do operatów nie należy załączać dokumentów nie wymienionych w powyższych przepisach. W tym w szczególności nie należy załączać materiałów pozyskanych z pzgik. Zakres wykorzystania tych materiałów powinien być natomiast opisany w sprawozdaniu technicznym. Należy mieć na uwadze, że zgodnie z ideą przyświecającą obowiązującym obecnie przepisom, wykonawcy do pzgik mają obowiązek przekazywania jedynie części wyników swoich prac - tej która jest niezbędna do dokonania aktualizacji prowadzonych przez organy administracji geodezyjnej baz i rejestrów i która została wyszczególniona w §36 Standardów. Organy te nie są natomiast umocowane do kontroli wykonywania prac geodezyjnych (jedynie do weryfikacji dokumentacji przekazywanej do pzgik), wobec powyższego nie ma podsatw i uzasadnienia do przekazywania do pzgik materiałów powstałych w wyniku wykonanych prac geodezyjnych i dokumentujących sposób realizacji pracy geodezyjnej. Decyzja co do zasad przechowywania takich dokumentów leży w gestii wykonawcy pracy geodezyjnej.

Zgodnie z §35 ust.3 rozp. w sprawie Standardów ... podpisanie operatu w postaci cyfrowej przez 

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów