Informacje dla geodetów

PUNKTY OSNOWY GEODEZYJNEJ

W myśl przepisów § 12 ust. 2  rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U z 2021 r. poz. 820 ze zm.) organ prowadzący pzgik udostępnia materiały zasobu na podstawie wniosku albo zgłoszenia prac geodezyjnych lub jego uzupełnienia.  Jak stanowi § 12 ust. 3 w/w rozporządzenia powyższego przepisu § 12  ust.2 nie stosuje się  do udostępniania materiałów zasobu, o których mowa w art.40a ust.2 pkt.1 ustawy  z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1752 ze zm.). Co oznacza, że organ prowadzący pzgik nie udostępnia na podstawie wniosku albo zgłoszenia prac geodezyjnych lub jego uzupełnienia zbiorów danych państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz szczegółowych osnów geodezyjnych. Dane te są publikowane w postaci elektronicznej za pomocą usług sieciowych WMS i WFS.

Punkty osnowy geodezyjnej są udostępniane wykonawcom prac geodezyjnych poprzez usługę WMS: (https://geoportal.powiat.kielce.pl/map/geoportal/wmso.php) https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/PodstawowaOsnowaGeodezyjnaPozioma
https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/PodstawowaOsnowaGeodezyjnaWysokosciowa
http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/OsnowaGrawimetryczna
http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/OsnowaMagnetyczna

oraz WFS:

https://geoportal.powiat.kielce.pl/map/geoportal/wfs.php
https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/PodstawowaOsnowaGeodezyjnaPozioma
https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/PodstawowaOsnowaGeodezyjnaWysokosciowa
http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/OsnowaGrawimetryczna
http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/OsnowaMagnetyczna,

a także przez urzędowy dysk sieciowy FTP (dostęp do dysku zawarty jest w wytycznych do zgłoszenia prac geodezyjnych).

Uwaga dotycząca zasad analizy informacji wykazanych w numerycznej mapie ewidencyjnej:
Przy analizie danych ewidencyjnych zawartych w numerycznej mapie ewidencyjnej (w szczególności dane dodatkowe dotyczące punktów granicznych) należy wziąć pod uwagę, że w wielu przypadkach informacje te wykazywane były w wyniku zautomatyzowanych działań związanych z prowadzoną w okresie długoletnim cyfryzacją ewidencji gruntów i budynków. W konsekwencji takich działań dane te wykazywane były zgodnie z wówczas obowiązującymi standardami i podlegały jedynie wyrywkowej weryfikacji. Wobec powyższego w procesie analizy przedmiotowych danych należy stosować ogólne zasady wynikające z §7 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Konsekwencją tego będzie możliwość zmiany danych wykazanych w numerycznej mapie ewidencyjnej na podstawie wyników analizy innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego lub wyników wykonanych pomiarów geodezyjnych.
W procesie wykonywanej analizy należy wziąć pod uwagę, że w trakcie modernizacji ewidencji gruntów i budynków przeprowadzonych na obszarze powiatu kieleckiego przed rokiem 2020, generalnie nie były wykonywane procedury graniczne i pomiary, pozwalające na poprawę jakości danych dotyczących położenia punktów granicznych względem danych źródłowych. Wobec powyższego do tak opracowanych mapach numerycznych przeniesione zostały błędy wynikające ze wspomnianych materiałów pierwotnych.
W szczególności należy też przyjąć, że w przypadku nie wykazania dla punktów granicznych wartości danych dodatkowych, zachodzi podejrzenie, że dane te nie spełniają wymogów obecnie obowiązujących standardów.

Szanowni Państwo Celem zapewnienia prawidłowości procesu publikacji zawiadomień dotyczących ustalenia przebiegu działek ewidencyjnych ( §32 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków) przypominam, iż zgodnie z powyższym rozporządzeniem zawiadomienia publikowane w BIP oraz na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Kielcach nie mogą zawierać danych adresowych właścicieli nieruchomości.

Zgodnie z art. 12 ust.2c ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1990 ze zm.) w trakcie wykonywania prac geodezyjnych dopuszcza się uzupełnianie zgłoszenia prac przez zgłoszenie m.in. wznowienia znaków granicznych, wyznaczenia punktów granicznych lub ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych, o ile prace te są niezbędne do realizacji celu zgłoszonych prac geodezyjnych. Powyższy przepis należy stosować w każdym przypadku gdy przy zgłoszonej pracy geodezyjnej Wykonawca dokonuje czynności związanych ze wznowieniem znaków granicznych lub wyznaczeniem punktów granicznych lub ustaleniem  przebiegu granic działek ewidencyjnych, związanych między innymi z opracowaniem mapy do celów projektowych, mapy z projektem podziału nieruchomości,  innej mapy do celów prawnych, inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych lub innej dokumentacji geodezyjnej, której wykonanie może skutkować zmianą w bazach danych pzgik.

PODGiK w Kielcach informuje, że od dnia 15.01.2022 r. obowiązującym na obszarze powiatu kieleckiego układem wysokościowym w prowadzonych bazach danych jest układ PL-EVRF2007- NH.

Tabela różnic wysokości pomiędzy układem Kronsztadt 86 a układem PL-EVRF2007- NH
(wysokości wykazane w układzie Kronsztadt 86 celem dostosowania do układu PL-EVRF2007- NH należy skorygować o podaną  w tabeli wartość ΔH)

 

Numer jednostki ewidencyjnej

Nazwa jednostki ewidencyjnej

ΔH

260401_2

Bieliny

+17cm

260402_4

Bodzentyn - miasto

+18cm

260402_5

Bodzentyn

+18cm

260403_4

Chęciny - miasto

+17cm

260403_5

Chęciny

+17cm

260404_4

Chmielnik - miasto

+17cm

260404_5

Chmielnik

+17cm

260405_4

Daleszyce - miasto

+17cm

260405_5

Daleszyce - obszar wiejski

+17cm

260406_2

Górno

+17cm

260407_4

Łagów miasto

+17cm

260407_5

Łagów obszar wiejski

+17cm

260408_2

Łopuszno

+17cm

260409_2

Masłów

+18cm

260410_2

Miedziana Góra

+17cm

260411_2

Mniów

+17cm

260412_4

Morawica - miasto

+17cm

260412_5

Morawica - obszar wiejski

+17cm

260413_4

Nowa Słupia - miasto

+18cm

260413_5

Nowa Słupia

+18cm

260414_2

Piekoszów

+17cm

260415_4

Pierzchnica - miasto

+17cm

260415_5

Pierzchnica

+17cm

260416_2

Raków

+17cm

260417_2

Sitkówka-Nowiny

+17cm

260418_2

Strawczyn

+17cm

260419_2

Zagnańsk

+18cm

 

INFORMACJA

w sprawie zasad składania wniosków o zamieszczanie na tablicy ogłoszeń oraz stronie BIP Starostwa Powiatowego w Kielcach ZAWIADOMIEŃ O CZYNNOŚCIACH PODJĘTYCH W CELU USTALENIA PRZEBIEGU GRANIC DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH, publikowanych na podstawie  §32 ust.7 rozporządzenia MRPiT z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

W przypadku gdy podmioty, do których kierowane są przedmiotowe zawiadomienia, nie są znane lub nie są znane ich adresy zameldowania na pobyt stały lub adres siedziby, na wniosek wykonawcy prac geodezyjnych starosta zamieszcza na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń starostwa powiatowego informacje dotyczące osób, do których zawiadomienie jest kierowane (w zakresie w jakim są znane i możliwe do publikacji), dzień, godzinę i miejsce rozpoczęcia czynności ustalania, oznaczenia działek ewidencyjnych, których czynności będą dotyczyć oraz wymagane przepisami pouczenia.

Celem prawidłowego zamieszczenia ogłoszeń Wykonawca pracy geodezyjnej w składanym wniosku powinien zawrzeć powyższe informacje, lub załączyć odpowiednią treść zawiadomienia.
Starosta nie ma właściwości rzeczowej do zamieszczania na tablicy ogłoszeniowej i stronie BIP Urzędu zawiadomień o czynnościach wznawiania znaków lub wyznaczania punktów granicznych, bądź przyjmowania granic nieruchomości do podziału. Zawiadomienia o takiej treści nie będą publikowane.

Celem sprawnego zamieszczania powyższych zawiadomień na tablicy ogłoszeń i stronie BIP zaleca się składanie wniosków o ich zamieszczanie poprzez przesyłanie treści wniosku wraz załącznikami (zawiadomieniem w formacie PDF) na adres mailowy: .

Celem umożliwienia autoryzacji wniosków składanych poprzez pocztę elektroniczną Wykonawca powinien sam wniosek lub załączone zawiadomienia opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym (dopuszczalny jest podpis osobisty lub zaufany).

Planując termin przeprowadzenia czynności ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych proszę uwzględniać czas niezbędny na dokonanie przez Urząd czynności technicznych związanych z zamieszczeniem zawiadomienia na stronach BIP, przewidując na to przynajmniej 5 dni roboczych.

Ponadto informuję, że zgodnie z obowiązującymi interpretacjami przy wyliczaniu terminów zawiadamiania o przedmiotowych czynnościach należy uwzględnić upływ pełnych dni kalendarzowych pomiędzy czynnościami zawiadomienia/publikacji, a czynnościami podjętymi w związku z ustaleniem przebiegu granic.

Należy też mieć na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (§21 ust.4 rozp. w sprawie ewidencji gruntów i budynków ) zawarte w ewidencji informacje o podmiotach ewidencyjnych, w tym ich adresy na pobyt stały, są wykazywane i aktualizowane na podstawie bazy PESEL. Wobec powyższego publikacja przedmiotowych zawiadomień ze względu na brak adresu może się odbyć wyłącznie w przypadku, gdy adres na pobyt stały nie jest wykazany w bazie PESEL.

Poniżej zamieszczono wytyczne GUGiK dotyczące zachowania terminu doręczenia zawiadomień o czynnościach wznowienia znaków granicznych/ wyznaczenia punktów granicznych/ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych.   kalendarz

PODGIK w Kielcach przypomina, że materiały przeznaczone dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca przeprowadza prace, opatrywane są klauzulą urzędową z chwilą przyjęcia wyników tych prac do zasobu geodezyjnego. W związku z powyższym materiały te powinny wpłynąć do Organu nie później niż w dniu przyjęcia do pzgik dokumentacji geodezyjnej, na podstawie której zostały opracowane. Obowiązek ten wynika z treści art. 12b ust 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1990 ze zm.).
Dokumentów złożonych przez wykonawcę po dacie przyjęcia operatu technicznego do zasobu organ nie może opatrzyć  klauzulą urzędową, o której mowa w art. 40 ust. 3g pkt 3 w/w ustawy.
Po dacie przyjęcia operatu do zasobu, składając do organu wniosek o udostępnienie kopii z materiałów zasobu - formularz P-P7, można odpłatnie uzyskać kopie z tego operatu.  

PODGIK w Kielcach informuje, że od 06.06.2022 r. planuje się etapami (wg. jednostek ewidencyjnych) dostosować obiektowe bazy BDOT500, GESUT oraz EGiB do struktur wynikających z rozporządzeń: MRPiT z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu, MRPiT z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej oraz MRPiT z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

O przejściu danej jednostki ewidencyjnej do nowych struktur obiektowych baz danych BDOT500, GESUT oraz EGiB Wykonawcy prac geodezyjnych będą informowani na bieżąco.

Wobec powyższego od informacji o przejściu danej jednostki ewidencyjnej do nowych struktur pliki zawierające wyniki prac geodezyjnych przekazywane do pzgik należy generować w strukturach zgodnych z schematami tych baz danych określonych w powyższych rozporządzeniach.

Komunikat

Informuję, że wdrożono inicjalne bazy BDOT500 dla następujących jednostek ewidencyjnych: Daleszyce - miasto, Daleszyce - obszar wiejski, Łopuszno, Masłów, Nowa Słupia - miasto, Nowa Słupia - obszar wiejski, Nowiny, Strawczyn.

Informuję, że wdrożono inicjalne bazy GESUT dla następujących jednostek ewidencyjnych: Daleszyce - obszar wiejski, Górno, Łopuszno, Raków, Strawczyn. 

Wobec powyższego do prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 04.10.2021 r. właściwym formatem wymiany danych GESUT i BDOT500 (przekazywania plików z danymi) z obszaru tych jednostek będzie format GML. Dopuszcza się także stosowanie formatu EOB (eksport do formatu tekstowego - do modyfikacji / modyfikującego) właściwego dla programu EWMAPA.

Komunikat: 

Informuję,że wdrożono inicjalne bazy BDOT500 dla następujących jednostek ewidencyjnych: Chmielnik - obszar wiejski, Chmielnik - miasto, Miedziana Góra, Raków oraz Zagnańsk.

Wobec powyższego do prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 22.09.2021 r. właściwym formatem wymiany danych BDOT500 (przekazywania plików z danymi) z obszaru tych jednostek będzie format GML.  Dopuszcza się także stosowanie formatu EOB (eksport do formatu tekstowego - do  modyfikacji/modyfikującego) właściwego dla programu EWMAPA.

Komunikat:

Informuję, że wdrożono inicjalne bazy BDOT500 dla następujących jednostek ewidencyjnych: Chęciny - obszar wiejski, Chęciny - miasto, Górno, Mniów, Morawica - miasto, Morawica - obszar wiejski, Pierzchnica - miasto, Pierzchnica - obszar wiejski.

Informuję również, że wdrożono inicjalne bazy GESUT dla następujących jednostek ewidencyjnych: Bodzentyn - obszar wiejski, Nowa Słupia - miasto, Nowa Słupia - obszar wiejski, Pierzchnica - miasto, Pierzchnica - obszar wiejski.

Wobec powyższego do prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 10.08.2021 r. właściwym formatem wymiany danych BDOT500 i GESUT (przekazywania plików z danymi) z obszaru tych jednostek będzie format GML.  Dopuszcza się także stosowanie formatu EOB (eksport do formatu tekstowego - do modyfikacji/modyfikującego) właściwego dla programu EWMAPA.

Komunikat

Informuję, że wdrożono inicjalne bazy GESUT i BDOT500 dla następujących jednostek ewidencyjnych: Bieliny, Łagów-obszar wiejski, Łagów-miasto

Wobec powyższego do prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 06.08.2021 r. właściwym formatem wymiany danych GESUT i BDOT500 (przekazywania plików z danymi) z obszaru tych jednostek będzie format GML.  Dopuszcza się także stosowanie formatu EOB (eksport do formatu tekstowego - do modyfikacji/modyfikującego) właściwego dla programu EWMAPA.

Komunikat:

Informuję, że wdrożono inicjalne bazy GESUT dla następujących jednostek ewidencyjnych: Chmielnik-obszar wiejski, Chęciny-miasto, Chęciny-obszar wiejski oraz Mniów.

Wobec powyższego do prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 17.05.2021 r. właściwym formatem wymiany danych GESUT (przekazywania plików z danymi) z obszaru tych jednostek będzie format GML.  Dopuszcza się także stosowanie formatu EOB (eksport do formatu tekstowego - do modyfikacji/modyfikującego) właściwego dla programu EWMAPA.

Uwaga:

Podczas modyfikacji danych dotyczących punktów granicznych ujawnionych w numerycznej bazie EwMapa należy zostawić aktualny numer punktu zmieniając jedynie współrzędną danego punktu granicznego oraz opisujące go atrybuty (jeżeli takie zmiany wynikają z wykonanej pracy geodezyjnej).

Starosta Kielecki informuje, że w ramach projektu e-Geodezja - cyfrowy zasób geodezyjny powiatów: Buskiego, Jędrzejowskiego, Kieleckiego i Pińczowskiego, obecnie na terenie powiatu kieleckiego prowadzone są prace geodezyjne polegające na wykonaniu modernizacji ewidencji gruntów i budynków dla niżej wyszczególnionych 19 obrębów ewidencyjnych. W związku z powyższym zaleca się wykonawcom prac geodezyjnych realizowanych na obszarach tych obrębów współpracę z wykonawcami prac modernizacyjnych, celem uzyskania zbieżnych wyników wykonanych prac.

Obręb ewidencyjny

Przewidywana data  zakończenia prac

Wykonawca prac geodezyjnych

260402_4.0001-Bodzentyn

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260402_5.0008- Leśna Stara Wieś

16 październik 2021r.

MERITUM-GEO Wojciech Grzesik, Piotr Grzesik s.c.

260403_4.0002-Chęciny obręb 2

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260403_5.0014-Starochęciny

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260405_5.0016-Szczecno

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260406_2.0003-Górno

16 październik 2021r.

OPGK w Krakowie Sp. z o.o.

260406_2.0012-Skorzeszyce

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260407_4.0001-Łagów

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260408_2.0022-Łopuszno

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260408_2.0047-Wielebnów

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260409_2.0004-Dąbrowa

16 październik 2021r.

OPGK w Krakowie Sp. z o.o.

260409_2.0005-Domaszowice

16 październik 2021r.

OPGK w Krakowie Sp. z o.o.

260411_2.0007-Mniów

16 październik 2021r.

OPGK w Krakowie Sp. z o.o.

260414_2.0013-Piekoszów

16 październik 2021r.

OPGK w Krakowie Sp. z o.o.

260415_4.0001-Pierzchnica

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260416_2.0018-Raków

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

260417_2.0005-Zagrody

16 październik 2021r.

OPGK w Krakowie Sp. z o.o.

260418_2.0011-Strawczyn

14 październik 2021r.

GEO-STATION Sp. z o.o. Sp.k.

260419_2.0017-Zagnańsk

30 październik 2021r.

GEORES Sp. z o.o.

Komunikat:

W nawiązaniu do pisma Głównego Geodety Kraju znak: NG.OiL.071.28.2021 Starosta Kielecki prosi o podanie informacji w sprawie zgłoszonych prac geodezyjnych przed datą 31 lipca 2020 r., a których wyniki nie zostały przekazane do państwowego zasobu  geodezyjnego i kartograficznego, w celu ich zamknięcia lub wskazania nowych terminów ich zakończenia.

Proszę o analizę zgłoszonych prac geodezyjnych i podanie pisemnej informacji o nowym terminie zakończenia pracy poprzez komunikator Geoportalu ew. mailowo lub w przypadku zaniechania pracy wybór opcji „Zaniechanie pracy geodezyjnej”  na koncie wykonawcy.

Proszę sprawę potraktować jako priorytetową.

W razie wątpliwości bądź pytań proszę o kontakt z obsługą zgłoszeń prac geodezyjnych w PODGiK.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2020, poz.1429) przypominam, że zgodnie z § 42 ust. 3 rozporządzenia, wykonawcy prac geodezyjnych mogą przekazywać operaty techniczne w postaci papierowej tylko do dnia 31 grudnia 2021 r.  
Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. wszystkie operaty techniczne muszą być przekazywane w postaci elektronicznej (plik PDF)

 ZASADY NUMERACJI ISTNIEJĄCYCH PUNKTÓW GRANICZNYCH

W przypadku modyfikacji danych dotyczących punktów granicznych ujawnionych w numerycznej bazie EwMapy, nie należy zmieniać dotychczasowych numerów takich punktów.
Pozostawiając dotychczasowy numer punktu, należy wykazać dla niego zmienione na podstawie wyników pracy geodezyjnej jego współrzędne oraz/lub opisujące go atrybuty.

ZASADY POZYSKIWANIA INFORMACJI O POŁOŻENIU PUNKTÓW GRANICZNYCH

Zgodnie z §36. rozp. w sprawie ewidencji gruntów i budynków przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się na podstawie wskazanej w niniejszym przepisie dokumentacji geodezyjnej, która uprzednio została przyjęta do pzgik. Zgodnie natomiast z §61 powyższego rozporządzenia punkty graniczne powinny być pozyskane na podstawie pomiarów sytuacyjnych, z błędami nieprzekraczającymi 30 cm względem osnowy I klasy.
Wobec powyższego przed wykorzystaniem do wykonywanej pracy geodezyjnej punktów granicznych wykazanych w materiałach pzgik, należy dokonać analizy wartości błędów położenia tych punktów, z jakimi zostały one pozyskane.
Należy mieć na uwadze, że określony w §61 warunek dokładnościowy nie może zostać uzyskany poprzez wykorzystanie do obliczenia współrzędnych punktów granicznych "katalogowych" (zawartych w materiałach pzgik) współrzędnych punktów dawnych osnów pomiarowych/ewidencyjnych, dla których zgodnie z przepisami na podstawie których osnowy te zostały założone, średni błąd ich położenia względem punktów nawiązania wynosi 50cm - 75cm.
W takich przypadkach współrzędne punktów granicznych przed ich wykorzystaniem do opracowania należy zmodyfikować (określić), pozyskując ich położenie zgodnie z wymaganą dokładnością oraz w obowiązującym układzie współrzędnych.
Zgodnie §31 ust.2 oraz §40 ust.1 pkt 2 rozp. w sprawie standardów, takiej modyfikacji należy dokonać poprzez pomiar istniejących znaków granicznych lub pomiar punktów granicznych, poprzedzony ustaleniem przebiegu granic działek ewidencyjnych albo ustaleniem położenia tych punktów w trybie przepisów rozdziału 6 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne (rozgraniczenie, wyznaczenie punktów granicznych, wznowienie znaków granicznych).
Zgodnie z powyższymi unormowaniami prawnymi, opisana wyżej modyfikacja punktów granicznych nie może nastąpić w oparciu o ich pomiar  poprzedzony wyłącznie procedurą przyjęcia przebiegu granic nieruchomości do podziału, dokonaną w trybie przepisów wykonawczych do ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Kategoria: Powiązane pliki [4]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki do pobrania
pdf 2021-09-22 Pismo GGK KN.540.33.2021 z dn. 21.09.2021- operat techniczny postać elektroniczna.pdf
ilość pobrań: 450
Pismo GGK KN.540.33.2021 z dn. 21.09.2021- operat techniczny postać elektroniczna.pdf 100.21KB zobacz
pdf 2021-12-14 Pismo_GGK_kielecki.pdf
ilość pobrań: 508
Pismo_GGK_kielecki.pdf 114.59KB zobacz
pdf 2023-05-12 Pismo_GGK_KN-EGIB.405.7.2023.pdf
ilość pobrań: 201
Pismo_GGK_KN-EGIB.405.7.2023.pdf 91.71KB zobacz
pdf 2023-06-01 Pismo_GGK_sprostowanie_do_pisma_KN-EGIB_405_7_2023.pdf
ilość pobrań: 196
Pismo_GGK_sprostowanie_do_pisma_KN-EGIB_405_7_2023.pdf 77.47KB zobacz
do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów