Podzamcze Piekoszowskie - sobowtór kieleckiego pałacu

W dolinie między rzekami Bobrzą i Łośną, 2km na pn.-wsch. od Piekoszowa, leży wieś Podzamcze Piekoszowskie. Tu na niewielkim wzniesieniu znajduje się będący w częściowej ruinie wczesnobarokowy pałac Tarłów, wzorowany na pałacu biskupów w Kielcach.

Fundatorem tego jednego z najważniejszych obiektów architektury rezydencjonalnej XVII w. był Jan Aleksander Tarło, wojewoda sandomierski. Pałac powstał w latach 1645-1650. Legenda głosi, że w czasie uczty urządzonej przez biskupa krakowskiego Jana Zadzika w nowo wybudowanym pałacu w Kielcach, gospodarz z pogardą odrzucił zaproszenie Jana Aleksandra mówiąc: - "Po chałupach nie jeżdżę". Wtedy urażony Tarło miał rzec: - "Zapraszam zatem ekscelencję do siebie do Piekoszowa za dwa lata, do takiego samego pałacu jaki ekscelencja tu posiadasz".

Tyle mówi podanie. Jak było naprawdę - Czy to zdarzenie było przyczyną powstania budowli - Trudno dziś odpowiedzieć na te pytania ze względu na ubogi materiał źródłowy.

W pobliżu Niewachlowa przebiegała granica pomiędzy dobrami biskupa i Tarły, tak więc ufundowanie pałacu w Podzamczu mogło być jednym z elementów prowadzonej pomiędzy nimi rywalizacji.

Budowla uległa zniszczeniu w końcu XIX wieku. W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej podejmowano próby odnowienia i zagospodarowania pałacu. Ostatecznie poprzestano tylko na zabezpieczeni

do góry
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kieleckim Rozbudowa szpitala nabiera tempa Ważna inwestycja coraz bliżej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji