Parafia pw. św. Stanisława biskupa i męczennika w Mniowie

Kościół Mniów

Pierwsze zapiski historyczne, w których pada nazwa Mniowa pochodzą z XIV w. Wtedy to wieś była własnością rodziny Mniowskich herbu Nieczuja. Pierwszy, drewniany kościół parafialny został wzniesiony w 1596 r. z fundacji Jakuba Rawity Gawrońskiego, kasztelana wieluńskiego. Niestety nie przetrwał on do naszych czasów. Obecny kościół murowany powstał około 1655 r. z fundacji ks. Szymona Żurawskiego. Świątynia została konsekrowana w 1685 r. przez bpa Władysława Silnickiego, sufragana wileńskiego.

Patronem kościoła jest św. Stanisław, biskup krakowski. Główny ołtarz świątyni wspierają cztery złocone korynckie kolumny. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na lewym ręku, nieznanego autora. Na zasuwie umieszczony jest wizerunek Patrona Kościoła, św. Stanisława, wskrzeszającego Piotra. U góry znajduje się rzeźba św. Antoniego między dwoma aniołami. Po bokach ołtarza stoją figury świętych biskupów: Wojciecha i Stanisława w strojach pontyfikalnych. W dwóch bocznych ołtarzach widnieją obrazy: po lewej w centrum Serce Pana Jezusa, u góry Matka Boska Karmiąca, a po prawej w centrum św. Tekla, u góry św. Jakub.

W świątyni znajdowały się niegdyś trzy cenne dzwony, zostały jednak zarekwirowane przez austriacki oddział w czasie I wojny światowej. Największy z dzwonów został odlany z brązu w 1886 r. u Zwoleńskiego w Warszawie. Średni dzwon pochodził z 1666 r. i znajdowały się na nim herby Prus oraz litery S.O.p.M (skrót od Stanisław Owczarkiewicz proboszcza Mniowa). Data powstania najmniejszego z dzwonów, bez znaków szczególnych, jest nieznana.

W archiwum parafialnym znajdują się księgi metrykalne ochrzczonych i zaślubionych od 1750 r., zmarłych od 1800 r.

- Parafia Mniów charakteryzuje się dużym zaangażowaniem wiernych świeckich w różnorodne formy duszpasterstwa - mówi ks. Tadeusz Bielecki, proboszcz parafii. To zaangażowanie dotyczy całego przekroju społeczności parafialnej, począwszy od 20 osobowej scholi dziecięcej, poprzez 50 osobową grupę ministrantów, młodzieżową schole, dorosłych, a kończąc na seniorach, którzy tworzą Koła Różańcowe i Apostolat Maryjny.

Parafia nie zamyka się na nowoczesność. - Parafia funkcjonuje na Facebooku, a niedzielna msza świętą o godz. 10 jest transmitowana na żywo dla osób nie mogących uczestniczyć w niej osobiście. Jak łatwo można zauważyć tradycja i nowoczesność mogą wspólnie służyć wspólnemu dobru wszystkich wiernych - uważa proboszcz.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Wakacyjne przerwy w pracy poradni Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów