Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie
Kościół parafialny w Strawczynie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Matki Boskiej Szkaplerznej został wzniesiony w 1629 roku z fundacji Krzysztofa Gawrońskiego, ówczesnego właściciela wsi. Konsekracji kościoła dokonał 6 sierpnia 1686 roku biskup Wojciech Stawowski.
Świątynia została zbudowana na planie krzyża, z kamienia łamanego różnego gatunku oraz cegły. Pierwotnie była w stylu gotyckim, jednak po restauracji i dodaniu przybudówek nabrała stylu barokowego. Od północy dobudowana została kaplica Matki Bożej Szkaplerznej - drugiej patronki świątyni.
W drewnianym ołtarzu głównym umieszczony został XVII-wieczny obraz, przedstawiający Wniebowzięcie Matki Bożej. Na zasuwie znajduje się postać świętego Erazma biskupa i męczennika. Nad głównym obrazem wisi obraz mniejszych rozmiarów, który przedstawia ukoronowanie Maryi. Na szczycie ołtarza góruje rzeźba świętego Michała Archanioła. Do 1974 roku, czyli do rozbudowy świątyni, w nawie stały cztery ołtarze - dwa w rogach i dwa przy ścianach. W kościele znajdują się także ołtarze: św. Walentego, św. Antoniego, św. Józefa i Chrystusa ukrzyżowanego.
Na ścianach przy głównym wejściu do świątyni są tablice upamiętniające proboszcza Jana Majkę, który rozbudował kościół, oraz Stefana Żeromskiego. Do dzisiaj w archiwum parafii znajduje się akt chrztu pisarza. Dodatkowo kościół zdobią obrazy i portrety namalowane przez obecnego proboszcza parafii księdza Tadeusza Szota.
W czasie licznych prac konserwatorskich m.in. odnowiono wszystkie ołtarze i tynki, wymieniono dzwony, odrestaurowano organy. - Została także wybudowana kaplica pogrzebowa, uporządkowano obejście wokół kościoła, powstał parking. W przedsionku kościoła znajduje się mała biblioteka, z której mogą korzystać parafianie - wylicza proboszcz parafii.