Kościół pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach
Wybudowana na wzgórzu świątynia przyciąga parafian oraz mieszkańców powiatu słynącym z wielu łask obrazem Najświętszej Matki Boskiej Szkaplerznej z Dzieciątkiem z XVII wieku, który jest uroczyście odsłaniany w każdą niedzielę na pierwszej mszy św. Wchodząc do świątyni zauważamy piękne kamienne epitafia na ścianach, pochodzącą z XX wieku ambonę ze złotymi zdobieniami, która wspaniale komponuje się z wystrojem kościoła oraz aż cztery boczne ołtarze. Warto wspomnieć o balustradzie organów w stylu barokowym, które w 1912 roku otrzymała kielecka katedra. Po latach przekazano ją daleszyckiej świątyni. Zakrystia skrywa rzadko spotykane, stare lawabo - naczynie liturgiczne służące kapłanom do mycia rąk, które w większości kościołów jest niewielkim naczyniem, tutaj zaś pięknym, zabytkowym meblem.
Teraz, dzięki inicjatywie księdza proboszcza Tadeusza Cudzika, restaurowany jest ołtarz główny, którego uroczyste poświęcenie odbyło się w odpust, 29 września 2017 roku. Parafialne święto połączone było z 10. rocznicą odzyskania praw miejskich przez Daleszyce.
Parafia słynie z wielu pięknych religijnych inicjatyw, m.in. od sześciu lat w okresie Wielkiego Postu w kościele odbywa się finał Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnych, na którym najlepsze zespoły, soliści i chóry prezentują repertuar pasyjny tradycyjny i w nowych aranżacjach.
- Daleszycka parafia może poszczycić się wspaniałymi wiernymi, którzy z wielkim oddaniem wspierają kościół i niejednokrotnie są inicjatorami ciekawych przedsięwzięć - twierdzi ks. Tadeusz Cudzik.