Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach

Kościół Kostomłoty

Parafia p.w. św. Andrzeja Boboli została erygowana 16 grudnia 1939 r. przez bp Czesław Kaczmarek. Przed wojną i w pierwszych latach powojennych, parafia nie miała kościoła - wierni korzystali z dwóch kaplic: w Kostomłotach I - p.w. Przemienienia Pańskiego i Miedzianej Górze - p.w. św. Barbary. Kaplica Przemienienia Pańskiego została wybudowana w 1816 r. na Górze Jana. Są w niej obchodzone m.in. odpusty i nabożeństwa fatimskie. Kaplica w Miedzianej Górze pw. św. Barbary (położona na tzw. Buchciej Górze) jest związana z tradycjami górniczo-wydobywczymi regionu, a jej istnienie potwierdza dokument z 1841 r.

W 1945 r. został zbudowany nieduży, drewniany kościół z dostępnych wówczas środków, ale był mało funkcjonalny. Projekt zbudowania nowego kościoła pojawił się w latach 70-tych XX wieku, budowę realizowano w latach 1973-1980.

10 sierpnia 1980 r. kościół został poświęcony przez bpa Jana Gurdę. Autorem projektu świątyni był Czesław Cęckiewicz. Dość nietypową konstrukcję architektoniczną wznoszono w trudnych warunkach, na podmokłym terenie. Świątynia położona jest w centrum parafii. Kościół jest jednonawowy, duży, wnętrze w górnych partiach wykończone drewnem. W rozległym panoramicznym ołtarzu jest wykonana w metaloplastyce pozłacana scena Ukrzyżowania. Także w prezbiterium - ok. 4 metrowa rzeźba św. Andrzeja Boboli, autorstwa Grzegorza Wiatra. Ozdobą świątyni jest piękna, witrażowa rozeta nad wejściem głównym, stylizowana na hostię, z napisem IHS.

Pierwszym proboszczem parafii był ksiądz Janusz Przyłęcki. 16 grudnia 1939 r. bp Kaczmarek mianował go proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach. W czasie wojny ks. Przyłęcki był bardzo zaangażowany w pracę konspiracyjną; miał pseudonimy: „Harcerz" i „ Pesa". Pomagał parafianom i leczył ich. Po wojnie był prześladowany przez UB za działalność konspiracyjną w AK. W roku 1963 otrzymał godność Szambelana Papieskiego.

- Obecnie parafia liczy ok. 5.700 mieszkańców. Dawniej parafia rolnicza dziś niewiele osób zajmuje się rolnictwem. Duża część parafian jest napływowa. W parafii pracuje trzech księży. W naszej wspólnocie działają następujące grupy: schola dziecięca i młodzieżowa, ministranci, Krąg Biblijny, Akcja Katolicka, Apostolat Maryjny, Domowy Kościół, trzy Róże Różańcowe, Chór Parafialny prowadzony przez organistę Mariana Gliszczyńskiego - mówi proboszcz ks. Marek Kwiecień.

Kościół parafialny jest nowym obiektem. W tym roku będzie 40 rocznica jego poświęcenia. Budowniczym kościoła był ks. Kazimierz Nachtman. Każdego roku prowadzone są prace przy kościele. W ostatnich latach został uporządkowany plac wokół kościoła przez nowy chodnik procesyjny i plac przed kościołem. W 2016 roku został zrobiony nowy dach na wschodniej części kościoła wraz z izolacją ociepleniową stropu. - Przygotowujemy się do prac na zachodniej części dachu kościoła - dodaje proboszcz.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Wakacyjne przerwy w pracy poradni Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów