Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie

Kościół Masłów

Na wzgórzu, gdzie dziś stoi kościół, pierwotnie była kaplica drewniana, poświęcona św. Mikołajowi, której powstanie datuje się na drugą połowę XIX wieku. Długo trwały starania o wydzielenie samodzielnej parafii dla mieszkańców Masłowa i okolic, którzy mieli utrudniony dostęp do kościoła z racji znacznych odległości. Parafia została erygowana 19 kwietnia 1918 r. przez bpa Augustyna Łosińskiego. Wydzielono ją z macierzystej parafii św. Wojciecha w Kielcach. Kościół murowany wybudowano z piaskowca i cegły w latach 1926-1937 na miejscu drewnianego. Projekt świątyni sporządził profesor Politechniki Lwowskiej, historyk i architekt - Karol Sas-Zubrzycki, zwolennik architektury zaczerpniętej z polskich tradycji narodowych. Świątynia nawiązuje stylem do gotyku i romantyzmu, jej architektura bliska jest tzw. gotykowi nadwiślańskiemu. Kościół jest trzynawowa, jej sklepienie oparte jest na kolumnach. W ołtarzu głównym znajdują sie rzeźby przedstawiające scenę Przemienienia Pana Jezusa na Górze Tabor. Ołtarz został zaprojektowany przez Józefa Gosławskiego. Po prawej stronie mieści się kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, po lewej - ołtarz św. Mikołaja. Witraże wewnątrz kościoła wykonano w pracowni S.G. Żeleńskiego w Krakowie, przedstawiają ewangelistów i polskich świętych. Ściany pokrywa polichromia z motywami biblijnymi, której autorami byli Józef i Łucja Oźmin. Kościół był konsekrowany 5 czerwca 1960 r. przez bpa Jana Jaroszewicza.

Masłów kojarzony jest z papieżem Janem Pawłem II. W czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny 3 czerwca 1991 r. sprawował Eucharystię na płycie lotniska. Pierwsza rocznica została upamiętniona obeliskiem usytuowanym w pobliżu kościoła w Masłowie. Na kamieniu wyryto kształt krzyża, który stał przy ołtarzu na lotnisku oraz umieszczono napis: „Pamiątka pobytu Jana Pawła II w Masłowie 3 czerwca 1991 r.” Obelisk powstał z inicjatywy Księdza Dziekana Ryszarda Rylskiego.

Obecnie parafia szykuje się do ważnego jubileuszu. - W 2018 roku będziemy obchodzić 100 -lecie kościoła. Uroczystości rozpoczynamy już od nowego roku liturgicznego. Na zewnątrz kościoła znajdują się dekoracje, które mówią nam o jego początkach - w którym roku powstał, kto był wtedy papieżem, a kto rządził w państwie. - mówi ks. Piotr Motyka, proboszcz parafii - Główne uroczystości obchodów zaplanowaliśmy na 8 kwietnia 2018 roku. Mija wtedy równe 100 lat od powstania naszej świątyni.

Na początku 2018 r. wmurowana zostanie tablica pamiątkowa poświęcona dotychczasowym proboszczom.

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów