Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie

Kościół Masłów

Na wzgórzu, gdzie dziś stoi kościół, pierwotnie była kaplica drewniana, poświęcona św. Mikołajowi, której powstanie datuje się na drugą połowę XIX wieku. Długo trwały starania o wydzielenie samodzielnej parafii dla mieszkańców Masłowa i okolic, którzy mieli utrudniony dostęp do kościoła z racji znacznych odległości. Parafia została erygowana 19 kwietnia 1918 r. przez bpa Augustyna Łosińskiego. Wydzielono ją z macierzystej parafii św. Wojciecha w Kielcach. Kościół murowany wybudowano z piaskowca i cegły w latach 1926-1937 na miejscu drewnianego. Projekt świątyni sporządził profesor Politechniki Lwowskiej, historyk i architekt - Karol Sas-Zubrzycki, zwolennik architektury zaczerpniętej z polskich tradycji narodowych. Świątynia nawiązuje stylem do gotyku i romantyzmu, jej architektura bliska jest tzw. gotykowi nadwiślańskiemu. Kościół jest trzynawowa, jej sklepienie oparte jest na kolumnach. W ołtarzu głównym znajdują sie rzeźby przedstawiające scenę Przemienienia Pana Jezusa na Górze Tabor. Ołtarz został zaprojektowany przez Józefa Gosławskiego. Po prawej stronie mieści się kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, po lewej - ołtarz św. Mikołaja. Witraże wewnątrz kościoła wykonano w pracowni S.G. Żeleńskiego w Krakowie, przedstawiają ewangelistów i polskich świętych. Ściany pokrywa polichromia z motywami biblijnymi, której autorami byli Józef i Łucja Oźmin. Kościół był konsekrowany 5 czerwca 1960 r. przez bpa Jana Jaroszewicza.

Masłów kojarzony jest z papieżem Janem Pawłem II. W czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny 3 czerwca 1991 r. sprawował Eucharystię na płycie lotniska. Pierwsza rocznica została upamiętniona obeliskiem usytuowanym w pobliżu kościoła w Masłowie. Na kamieniu wyryto kształt krzyża, który stał przy ołtarzu na lotnisku oraz umieszczono napis: „Pamiątka pobytu Jana Pawła II w Masłowie 3 czerwca 1991 r.” Obelisk powstał z inicjatywy Księdza Dziekana Ryszarda Rylskiego.

Obecnie parafia szykuje się do ważnego jubileuszu. - W 2018 roku będziemy obchodzić 100 -lecie kościoła. Uroczystości rozpoczynamy już od nowego roku liturgicznego. Na zewnątrz kościoła znajdują się dekoracje, które mówią nam o jego początkach - w którym roku powstał, kto był wtedy papieżem, a kto rządził w państwie. - mówi ks. Piotr Motyka, proboszcz parafii - Główne uroczystości obchodów zaplanowaliśmy na 8 kwietnia 2018 roku. Mija wtedy równe 100 lat od powstania naszej świątyni.

Na początku 2018 r. wmurowana zostanie tablica pamiątkowa poświęcona dotychczasowym proboszczom.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Wakacyjne przerwy w pracy poradni Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów