Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku

Kościół Chmielnik

Pierwsze wzmianki o Chmielniku pochodzą z 1241 roku; wtedy rozegrała się tam przegrana przez rycerstwo polskie bitwa z wojskami mongolskimi. Pierwsza parafia w miasteczku powstała w 1354 roku. Kościół konsekrował ówczesny biskup krakowski Bodzanta. Około roku 1555 Jan Oleśnicki, dziedzic Chmielnika, przekazał kościół parafialny w posiadanie protestantom; plebanię spalono, a proboszcza wypędzono. Według historyków w XVI wieku Chmielnik był jednym z najważniejszych małopolskich ośrodków arianizmu.

Obecny kościół został wybudowany w latach 1730-1783 z inicjatywy Jerzego Ożarowskiego. Jest to świątynia jednonawowa w stylu późnego baroku. Zachodnia fasada zwieńczona jest trójkątnym szczytem w formie attyki z monogramem Chrystusa Pana. Nad portalem tablica z datą odnowienia kościoła. Powyżej rzeźba Matki Boskiej Niepokalanej z początku XX wieku. Ściany nawy podzielone są filarami przyściennymi i podwójnymi pilastrami. Sklepienia kolebkowe z lunetami. W neorenesansowym ołtarzu głównym z 1886 roku znajduje się otaczany kultem obraz Matki Bożej Niepokalanej. Powstał w 1736 roku i przedstawia Maryję w pełnej postaci: NMP stoi na kuli ziemskiej oplecionej przez węża - synonim Szatana, trzymającego w pysku jabłko - symbol grzechu pierworodnego; głowę węża depcze bosa stopa.

Wyposażenie świątyni jest głównie barokowe. We wnękach między filarami ulokowano ołtarze boczne. Pierwsza para od prezbiterium posiada obrazy św. Andrzeja, św. Józefa i św. Elżbiety oraz św. Franciszka Serafickiego. Środkowa para ozdobiona jest obrazem Trójcy Świętej i rzeźbą św. Michała Archanioła zwalczającego diabła, a także rzeźbą Serca Pana Jezusa. W zachodniej części świątyni od południa znajdują się obrazy: Przemienienia Pańskiego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Stojący przy południowej ścianie ołtarz był kiedyś ustawiony w prezbiterium jako główny (przełom XVII/XVIII w.). Znajdują się w nim obrazy św. Antoniego Padewskiego i św. Izydora.

- Parafia skupia wokół siebie wielu dobrych ludzi, którzy angażują się w różnorodne formy duszpasterstwa. Dużym zainteresowaniem cieszą się grupy Rycerze Kolumba i Legion Maryi - mówi ks. Franciszek Siarek, proboszcz parafii. - Prowadzimy też czytelnię, w której dostępne są książki o charakterze religijnym, moralnym, teologicznym, jak również historyczne.

do góry
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kieleckim Rozbudowa szpitala nabiera tempa Ważna inwestycja coraz bliżej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji