Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie

Kościół Piekoszów

Pierwszy kościół parafialny w Piekoszowie pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła powstał w 1366 roku. Świątynia przetrwała do XIX wieku. W 1807 roku proboszcz ksiądz Bernard Bzinkowski rozpoczął budowę nowego kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół konsekrował biskup sandomierski Antoni Ksawery Sotkiewicz w 1884 roku.

Świątynia jest trójnawowa, murowana z kamienia i cegły, z dwiema wysokimi wieżami. We wnętrzu znajduje się obraz Chrystusa Boleściwego w srebrnej sukience z XVIII wieku i późnobarokowa chrzcielnica kamienna także z XVIII wieku.

Kościół w Piekoszowie to jedno z głównych sanktuariów maryjnych na Kielecczyźnie. Największym kultem otaczany jest słynący łaskami barokowy obraz Matki Bożej Miłosierdzia, namalowany w latach 1691-1693. Jego autorem był 24-letni Krzysztof Latocki, nowicjusz zakonu paulinów. Obraz olejny na płótnie przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na prawej ręce, ubraną w czerwoną suknię z narzuconym na ramiona niebieskim płaszczem. Maryja przypomina Madonny z obrazów Bartolomé Estebana Murillo. Obraz przekazał w 1700 roku paulin Tobiasz Czechowski Franciszkowi Szczepańskiemu.

W święto Wniebowstąpienia Pańskiego 21 maja 1705 roku obraz podobno płakał krwawymi łzami. Wydarzenie to, opisane przez jednego z naocznych świadków, Józefa Tarło, starostę goszczyńskiego, zapoczątkowało kult Matki Bożej Piekoszowskiej. Płacz Maryi ludność powiązała z okrutnymi wydarzeniami, jakie przeżyli mieszkańcy podczas potopu szwedzkiego. Obecnie obraz znajduje się w ołtarzu głównym parafialnego kościoła, ufundowanym przez Wincentego i Anielę Dobieckich, właścicieli Piekoszowa.

8 września 1968 roku kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, w asyście blisko 300 biskupów i kapłanów dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W uroczystości uczestniczył także generał Paulinów oraz około 70 tysięcy wiernych świeckich. W styczniu 1983 roku korony skradziono. Rekoronacji obrazu dokonał kard. Józef Glemp. W tym roku we wrześniu odbędą się uroczystości jubileuszowe z okazji 50-lecia koronacji obrazu.

Na zasuwie cudownego obrazu jest „Zesłanie Ducha Świętego” z 1925 roku. W gablotach w nawie głównej znajdują się od 1902 roku wota osób, które doznały łask. Historię aż 284 przypadków uzdrowień zapisał ksiądz Mikołaj Złotnicki w książce Cuda Obrazu Piekoszowskiego, wydanej w 1722 roku. W 2002 roku wizerunek Matki Bożej Piekoszowskiej umieszczono w herbie Gminy Piekoszów.

W sanktuarium, w ołtarzu zamykającym prawą nawę boczną, znajduje się wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego. Obraz przedstawia Jezusa w koronie cierniowej. Całość przykryta jest metalową, pozłacaną sukienką. Obraz ten także został namalowany przez Krzysztofa Latockiego.

- Trwa renowacja elewacji zachodniej i wież kościoła. Na ten cel pozyskaliśmy dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Oprócz konserwacji i renowacji świątyni, zabezpieczymy ją przed różnymi zagrożeniami i dostosujemy do funkcji turystycznych - mówi ks. Zygmunt Kwieciński, proboszcz parafii.

do góry
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kieleckim Rozbudowa szpitala nabiera tempa Ważna inwestycja coraz bliżej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji