Warto mediować

29 Marca 2016

Warto wychowywać młodzież w duchu mediacji – przekonują autorzy kampanii „Mediacja. Rozmowa, zrozumienie, rozwiązanie”.

Kampania „Mediacja. Rozmowa, zrozumienie, rozwiązanie” to projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, którego celem jest przekonanie, że warto próbować dojść do porozumienia, zanim sprawa trafi na wokandę sądową.

- Warto wychowywać młodzież w duchu mediacji. Młode pokolenie widzi w tym wielką szansę, przekonywała podczas spotkania w Kielcach Magdalena Grudziecka, wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach mówi, że do zadań pedagoga i psychologa w przedszkolu, szkole i placówce należy w szczególności inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych w sytuacjach kryzysowych.

- Placówki oświatowe są swoistym mikroświatem, w którym można spotkać pierwsze kryzysy. W ich rozwiązaniu watro skorzystać z metody mediacji – podkreśliła Joanna Wierejemiewicz-Podkościelna, specjalista w mediacji szkolnych i rówieśniczych. – Wprowadzenie takiej metody wymaga zgody kadry pedagogicznej, dyrekcji oraz rodziców oraz przeszkolenia mediatorów szkolnych. Niezbędne są także zmiany w statutach szkół, do których należy wprowadzić zapis o instytucji mediatora.

W oświacie możliwe są trzy rodzaje mediacji:

  • Mediacje rówieśnicze – dobrowolne porozumienie się obu stron (uczeń – uczeń) będących w konflikcie w obecności bezstronnego, akceptowanego i neutralnego mediatora – ucznia
  • Mediacje szkolne – dotyczące m.in. Obszarów uczeń- nauczyciel, nauczyciel – uczeń, nauczyciel- nauczyciel, nauczyciel- dyrekcja, nauczyciel – rodzic.
  • Mediacje oświatowe – dotyczą takich obszarów jak: szkoła- samorządy, szkoła-kuratorium, szkoła- środowisko-lokalne itp.

- Język dialogu jest niezmiernie potrzebny w szkole, a mediacja to sposób na odsunięcie dziecka od wymiaru sprawiedliwości – podkreśliła Joanna Wierejemiewicz-Podkościelna.

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji