Szpital przy Prostej najlepszy w regionie
30 Marca 2016Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach zajął pierwsze miejsce w plebiscycie "Gazety Wyborczej Kielce" na najlepszy oddział położniczy w regionie.
Opracowując ranking, dziennikarze Gazety Wyborczej wzięli pod uwagę dwanaście kryteriów. Najwięcej punktów szpitale mogły otrzymać za to, ile porodów odbyło się tam w ciągu ostatnich dwóch lat. - Doszliśmy do wniosku, że to pacjentki wybierające dany szpital są dla niego najlepszą rekomendacją – czytamy w opinii twórców rankingu. - Swoimi doświadczeniami dzielą się z rodziną i znajomymi, a tym samym zachęcają lub zniechęcają inne kobiety, by na ten właśnie szpital się zdecydowały. Braliśmy też pod uwagę warunki lokalowe. Ocenialiśmy liczbę łóżek w poszczególnych salach, czy są w nich łazienki, czy generalny remont przeprowadzono po 2010 roku.
Dziennikarze sprawdzali też, co oferują „porodówki". Ważnym kryterium była możliwość uczestniczenia w porodach rodzinnych, czy istnieje możliwość kangurowania, rodzenia w wodzie, czy też można liczyć na obecność swojej położnej i czy lecznica dysponuje poradnią laktacyjną. Wzięto też pod uwagę poziom referencyjny neonatologii. Punkty przyznawane były także za zastosowanie podczas porodu znieczulenia zewnątrzoponowego. Ale też pod lupę wzięto płatne usługi, czyli m.in. szkołę rodzenia, możliwość wykupienia pojedynczej sali czy płatne jest znieczulenie zewnątrzoponowe.
Lecznica przy ulicy Prostej w rankingu wypadła fenomenalnie, uzyskała w sumie 21 punktów, co uplasowało ją na pierwszym miejscu wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach.
- To był bardzo dobry rok dla naszego szpitala – przyznaje Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. - Szpital w 2015 roku odnotował o 10 procent więcej pacjentów, zabiegów i porodów oraz udzielonych porad. W ciągu dwóch lat w szpitalu odebrano 3039 porodów, średnio w miesiącu rodzi się u nas 120-140 dzieci. Na życzenie naszych pacjentek podczas porodów znieczulamy je, mam bardzo dobrych specjalistów. Szpital jest bardzo dobrze doposażony, przygotowany do prowadzenia praktycznie wszystkich najtrudniejszych przypadków ciąży, porodów i leczenia noworodków. Posiadamy trzeci poziom referencyjny. Staramy się wychodzić zawsze frontem do pacjenta, a nasz personel jest zawsze uśmiechnięty i pomocny.
Dyrektor przyznaje, że każda nagroda cieszy, a przyznana przez pacjentki cieszy najbardziej. - Chcemy, żeby kobiety, które zdecydują się na poród w naszym szpitalu, nie czuły się bezimienne. Mogą nie tylko liczyć na profesjonalną opiekę medyczną, ale podczas porodu korzystać z wielu form łagodzenia bólu – mówi Rafał Szpak. Jedną z nich jest elektrostymulacja tens. Odczuwanie bólu przy porodzie jest blokowane przez prąd elektryczny o niskiej częstotliwości. Pacjentki podczas porodu chętnie korzystają również z gazu rozweselającego.
Starosta kielecki Michał Godowski dodaje, że szpital przy ulicy Prostej w pełni zasłużył na pierwsze miejsce. – Jestem w pełni uznania za zaangażowanie, z jakim prowadzone są działania na rzecz pacjentów oraz za wielką aktywność w poszerzaniu i udoskonalaniu oferty świadczonych usług medycznych w tym szpitalu – stwierdza starosta kielecki. – Zarząd Powiatu wciąż doposaża szpital, zakończono kompleksową termomodernizację budynku szpitala, przeprowadzono remont pomieszczeń po pralni, zakupiono sprzęt i aparaturę medyczną – m.in. USG, EEG, inkubatory.
- Ostatnio skupiamy się na łagodzeniu bólu porodowego, a wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Modyfikujemy też zajęcia w szkole rodzenia tak, by były jak najbardziej atrakcyjne i ciekawe dla rodziców. Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia – dodaje dyrektor Szpak.