Spotkanie z przedsiębiorcami w Łagowie
10 Marca 2016Z inicjatywy starosty kieleckiego Michała Godowskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Kielcach Jana Cedro w Łagowie odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z Bielin, Łagowa i Nowej Słupi w sprawie funduszy unijnych oraz współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach.
Było to pierwsze, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach wydarzenie adresowane do już aktywnych przedsiębiorców lub osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą na terenie powiatu kieleckiego.
- Rozpoczynamy cykl spotkań z przedsiębiorcami, dotyczących możliwości wspierania przedsiębiorstw. Przedstawimy różne formy wsparcia oraz zaprezentujemy możliwości współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach – powiedział witając gości Michał Godowski, starosta kielecki.
Starosta dodał, że działanie samorządu powiatu, wychodzi poza ramowe działania samorządu. - Chcemy pokazać, że przedsiębiorcy z naszego ternu są dla nas bardzo ważni, że szukamy takich narzędzi i rozwiązań, które wspierałyby oraz promowały małe i średnie przedsiębiorstwa. W spotkaniu biorą udział osoby odpowiedzialne za wdrażanie funduszy unijnych i projekty. Będzie to także doskonała okazja do rozmowy z profesjonalnymi doradcami z urzędu pracy – powiedział Michał Godowski.
Jak zauważył przewodniczący Jan Cedro, firmy zaczynające działalność na rynku, nie posiadają zazwyczaj wystarczającej wiedzy na temat pozyskiwania funduszy unijnych. – Mam nadzieję, że przy naszej pomocy, przedsiębiorcy zdobędą kompendium wiedzy na temat możliwych źródeł pozyskania środków w nowej perspektywie unijnego rozdania – powiedział Jan Cedro.
Prowadzący spotkanie, Karol Kaczmarski, prezes Zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii podkreślił, że obecnie pracodawcy mogą korzystać z szerokiego wachlarza form wsparcia.
- Przedsiębiorca powinien dokładnie przeanalizować sytuację swojego biznesu, oszacować potencjał rozwojowy, a potem skorzystać z narzędzi, które daje Regionalny Program Operacyjny czy chociażby urząd pracy – stwierdził. Karol Kaczmarski pochwalił aktywność samorządu powiatu w tej dziedzinie. – Rzadko się zdarza, by samorząd sam wychodził z taką informacją do przedsiębiorców – powiedział.
Jako pierwsza głos zabrała Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, która omówiła sytuację na lokalnym rynku pracy, przedstawiła informację o instrumentach rynku pracy oraz usługach świadczonych przez PUP dla pracodawców. Dyrektor przedstawiła także metody wspierania pracodawców i bezrobotnych w ramach aktywizacji zawodowej.
- Dzisiaj skoncentrujemy się na tych usługach i instrumentach, na które PUP ma finansowanie – dodała. - PUP w Kielcach pozyskał w tym roku prawie 28 milionów, które zostaną przeznaczone między innymi na wsparcie dla przedsiębiorców.
- Mamy bony szkoleniowe i stażowe dla bezrobotnych do 30 roku życia, staże dla bezrobotnych, prace interwencyjne, świadczenie aktywizacyjne dla pracodawcy, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+, bon zatrudnieniowy czy bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia. Możemy zrefundować składki na ubezpieczenia społeczne młodych bezrobotnych – wyliczała Katarzyna Piżuch, doradca zawodowy PUP.
Małgorzata Stanioch dodała, że działania PUP skierowane są także do osób starszych. - Urząd pracy może dofinansować wynagrodzenie bezrobotnych po 50 roku życia – dodała dyrektor Stanioch. - W naszym urzędzie przedsiębiorcy będą mogli zdobyć informacje m.in. o różnych możliwościach wsparcia, których jest bardzo wiele. Nie każdy wie, jak z nich korzystać i gdzie takiego wsparcia szukać – mówi dyrektor Stanioch.
W drugiej części spotkania, przedsiębiorcy zapoznali się z możliwościami pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na prowadzenie działalności, wzbogacania jej i rozwijania w oparciu o fundusze z programów unijnych.
Anna Kucharczyk, kierownik Oddziału Zarządzania RPO Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przedstawiła możliwości pozyskania dofinansowania na prowadzenie działalności gospodarczej, w szczególności opowiedziała o możliwościach pozyskania dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
- Do wykorzystania w najbliższych latach będą środki na zwiększenie konkurencyjności gospodarki.. Państwa interesują działania 2,5, czyli wsparcie inwestycyjne sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Interwencja ukierunkowana będzie na wsparcie istniejących mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Finansowane będą inwestycje poprawiające potencjał konkurencyjny firm i zapewniające ich rozwój. Czyli wsparcie przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju, jego rozbudowa, która będzie prowadzić do wprowadzenia na rynek nowych produktów czy usług. Pieniądze będą na dokonywanie zmian procesu produkcyjnego lub zmian w sposobie świadczenia usług za pośrednictwem zakupu zaawansowanych nowych technologii - powiedziała kierownik.
Będą też fundusze na wdrażanie do produkcji prototypów. - Konkurs już ogłosiliśmy 29 lutego, natomiast termin naboru wniosków to 29 marca – 29 kwietnia 2016r. podała Anna Kucharczyk. Na działania w osi 2,5 przewidziano 100 tys. zł. a maksymalny poziom dofinansowania to 80 procent. Kierownik omówiła także kryteria wyboru projektów, oraz jakie są wymogi formalne i kryteria oceny wniosków.
Wśród zgromadzonych wywiązała się dyskusja. Przedsiębiorcy mieli sporo pytań, na które uzyskali odpowiedzi. Grzegorz Gwardyś z Nowej Słupi prowadzi firmę trzy lata. Pytał o możliwości wsparcia jego firmy. - Nie ukrywam, że bardzo dużo się dowiedziałem. Małe zakłady mają cieżko. - przynał właściciel. Ewelina Budny z Lechowa w gminie Łagów prowadzi rodzinną firmę handlowo – usługową i pytała o bezpłatne szkolenia.
- Szkolenie bardzo nas zaineresowało. Nie wiedziałśmy nawet, że urząd pracy ma tyle możliwości wsparcia przedsiębiorców - powiedziała Janina Zielińska z Nowej Słupi, która na spotkanie przyszła z córką.
W spotkaniu uczestniczyli – Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, sekretarz powiatu Barbara Piwnik, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Bożena Gumułka, radni powiatowi: Danuta Żebrowska i Marek Partyka, włodarze gmin: Paweł Marwicki, wójt Łagowa i Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi.
Spotkania, które noszą nazwę „Powiat kielecki – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa – Partnerstwo na rzecz rozwoju” poświęcone są funduszom unijnym. Adresowane jest do małych i średnich przedsiębiorstw planujących pozyskać dotacje z Funduszy Europejskich. Starostwo Powiatowe w Kielcach zaplanowało siedem spotkań o wspólnej nazwie: „Powiat kielecki – Małe Średnie Przedsiębiorstwa - Partnerstwo na rzecz rozwoju”. - Serdecznie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych wsparciem z funduszy europejskich. Mamy nadzieję, że uzyskane informacje zostaną wykorzystane przy ubieganiu się o pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej, jak również w celu rozwoju już prowadzonej działalności – zaprasza Michał Godowski, starosta kielecki. - Po zakończeniu, zapraszamy na indywidualne konsultacje ze specjalistami ds. funduszy europejskich.
Harmonogram spotkań:
10 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z terenu gmin: Bodzentyn, Górno - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie, Suchedniowska 6, godz.15.
11 marca – spotkanie dla przedsiębiorców z terenu gmin Chęciny, Piekoszów, Sitkówka – Nowiny - Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sitkówce – Nowinach, ul. Gimnazjalna 1, Sitkówka – Nowiny – godz. 15.
14 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z terenu gmin Chmielnik, Pierzchnica, Raków - Chmielnickie Centrum Kultury, Starobuska 10, Chmielnik - godz. 15.
15 marca – spotkanie dla przedsiębiorców z terenu gmin Łopuszno, Strawczyn, Mniów - Hotel "Dudek", ul. Leśna 2, Mniów, godz. 15.
16 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z terenu gmin Miedzina Góra, Zagnańsk, Masłów - Hotel „Grafit”, Kostomłoty Pierwsze, godz. 15.
17 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z terenu gmin Morawica, Daleszyce - „Stary Młyn”,Spacerowa 1A, Morawica, godz. 15.