Samorząd powiatu bliżej przedsiębiorców

22 Marca 2016
 

Starosta kielecki Michał Godowski wraz z Zarządem Powiatu w Kielcach podsumował cykl spotkań z przedsiębiorcami z terenu powiatu kieleckiego w ramach projektu „Powiat kielecki – Małe Średnie Przedsiębiorstwa - Partnerstwo na rzecz rozwoju". - Cieszymy się, że powiat kielecki dba o przedsiębiorców. Każde spotkanie było bardzo przydatne i merytoryczne – podsumowali słuchacze.

Spotkania odbyły się w siedmiu gminach powiatu kieleckiego: Łagowie, Bodzentynie, Sitkówce – Nowinach, Chmielniku, Mniowie, Miedzianej Górze i Morawicy.

- Przy udziale pracowników Powiatowego Urzędu Pracy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego postanowiliśmy przeprowadzić kampanię informacyjną dla przedsiębiorców z terenu powiatu kieleckiego, której głównym celem było przekazanie wiedzy o planowanych w nowym budżecie unijnych środkach. Nasi goście otrzymali kompleksową wiedzę na temat tego, jak aplikować o środki finansowe w perspektywie na lata 2014 – 2020. Pokazaliśmy, na co mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy uzyskali również wiedzę o możliwościach wsparcia proponowanych przez urząd pracy. Form wsparcia zarówno przedsiębiorców, jak i osób bezrobotnych jest wiele. Nie każdy wie, jak z nich korzystać i gdzie takiego wsparcia szukać – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki.

Nowa inicjatywa powiatu miała jeden cel: - Chcemy być samorządem przyjaznym, aktywnym, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców. Chcieliśmy pokazać, że przedsiębiorcy z naszego terenu są dla nas bardzo ważni, że szukamy takich narzędzi i rozwiązań, które wspierałyby oraz promowały małe i średnie przedsiębiorstwa. Mam nadzieję, że tak się stało – dodał starosta.

Swoje wnioski po spotkaniach z przedsiębiorcami zaprezentowali także członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach. - Ważne jest to, że spotkania były organizowane blisko przedsiębiorców w gminach. Naszym przedsiębiorcom przekazaliśmy garść wiedzy o tym gdzie szukać wsparcia i na co mogą liczyć. Cieszymy się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli także burmistrzowie i wójtowie – powiedział Bogdan Gierada. Kolejny członek Zarządu Józef Szczepańczyk dodał: - Cieszą nas pozytywne opinie na temat pracy PUP, wysoko został oceniony sposób pracy urzędników. Doradcy zawodowi podpowiadali pracodawcom jak dobrze wypełnić wniosek. Pozytywne opinie przedsiębiorców świadczą o tym, że jest dobry klimat wokół przedsiębiorczości w PUP. Z kolei Marek Kwiecień wiele dobrego powiedział o naszych prelegentach. – Zawsze merytorycznie przygotowani, za co bardo dziękujemy. Padały opinie, że tego typu spotkani powinny odbywać się raz w roku – dodał Marek Kwiecień.

W imieniu przedsiębiorców, głos zabrała Monika Nowak, właścicielka biura rachunkowego Komputer Complex z Morawicy. - Bardzo dużo się dowiedzieliśmy o nowych produktach, które wprowadził w tym roku PUP w Kielcach, a także o Krajowym Funduszu Szkoleń, który jak się okazuje daje szerokie możliwości rozwoju zarówno pracownikom jaki i przedsiębiorcom. Dowiedzieliśmy się także jakie będą projekty unijne na lata 2016 -2020 i z czego możemy skorzystać jako przedsiębiorcy. Mam nadzieję, że to pierwsze z wielu spotkań – powiedziała Monika Nowak. Dodała, że właściciele cenią sobie to, że spotkania były organizowane w godzinach popołudniowych. To także ukłon w naszym kierunku, gdyż nie zakłócało to naszego dnia pracy.

- Po każdym spotkaniu była możliwość zadawania pytań, odbywały się także indywidualne konsultacje. Naszym przedsiębiorcom daliśmy najbardziej merytorycznych fachowców z dziedziny funduszy europejskich – dodała Bożena Gumułka, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji.

- Mam nadzieję, że podczas tych spotkań osoby przygotowujące się do składnia wniosków w ramach funduszy unijnych, uzyskały wszechstronną pomoc w zakresie „poruszania się” po regulaminach konkursów – powiedział na koniec spotkania, starosta kielecki. - Chciałbym podziękować wszystkim przedsiębiorcom z terenu powiatu kieleckiego, którzy skorzystali z naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że uzyskane informacje zostaną wykorzystane przy ubieganiu się o pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej, jak również w celu rozwoju już prowadzonej działalności - mówi Michał Godowski.

 Jan Cedro, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach, ocenił, że spotkania z przedsiębiorcami, to była bardzo cenna inicjatywa samorządu powiatu kieleckiego. – Dziękuję zarządowi powiatu za inicjatywę organizacji cennego szkolenia dla mieszkańców gmin. Fundusze unijne, choć nie łatwe do zdobycia to przynoszą wiele korzyści. Dziękuję wszystkim przedsiębiorcom za to, że tak licznie odpowiedzieli na naszą akcję.

Gościem spotkań z przedsiębiorcami był Piot Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. - Środki unijne w kolejnej perspektywie mają głównie charakter inwestycyjny, nakierowane są na tworzenie innowacji, doskonalenie rozwiązań technologicznych i wprowadzanie nowych produktów na rynek - powiedział Piotr Żołądek i wyraził nadzieję, że informacje przekazane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego pozwolą składać najlepsze wnioski.

Urząd pracy dla przedsiębiorców

Na wszystkich spotkaniach z przedsiębiorcami obecna była Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, która przedstawiła projekty skierowane do pracodawców i przedsiębiorców. Mówiła o możliwościach i formach wsparcia proponowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach. Tłumaczyła, w jaki sposób można skorzystać z pieniędzy, które są w dyspozycji urzędu pracy i co należy zrobić, by po te pieniądze sięgnąć.

- Misją naszego urzędu w 2016 roku jest aktywizacja zawodowa osób do 30 roku życia i osób powyżej 50 roku życia. Są to dwie grupy, które obecnie mają najtrudniej na rynku pracy. Młode osoby, na starcie przegrywają, bo nie mają doświadczenia. Osoby po 50 roku życia mają zazwyczaj nieaktualne kwalifikacje, a przy tym większe oczekiwania finansowe – wyjaśniła Małgorzata Stanioch.

Urząd pracy koncentruje się na aktywizacji osób bezrobotnych. - Jednocześnie naszym ważnym klientem są przedsiębiorcy i pracodawcy. Chcemy pomagać w poszukiwaniu pracownika, który będzie miał odpowiednie kwalifikacje – powiedziała dyrektor Stanioch.

Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach pozyskał w tym roku prawie 28 milionów złotych, które zostaną przeznaczone także na wsparcie dla przedsiębiorców. Urząd dysponuje całą gamą usług rynku pracy. - Są to bony szkoleniowe i bony stażowe dla bezrobotnych do 30 roku życia, staże dla bezrobotnych, prace interwencyjne, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+, bon zatrudnieniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia, bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia, refundacja składek na ubezpieczenia społeczne młodych bezrobotnych, świadczenie aktywizacyjne dla pracodawcy. Urząd może zrefundować składki na ubezpieczenia społeczne młodych bezrobotnych. Posiada także dotacje z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, środki na doposażenie stanowiska pracy. To tylko niektóre z omówionych instrumentów PUP, które mogą przysłużyć się właścicielom firm.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, PUP zatrudnia także psychologa przedsiębiorczości i radcę prawnego, którzy służą pomocą i radą.

Środki unijne bliżej przedsiębiorców

Druga część spotkań poświęcona była Funduszom Europejskim wspierającym firmy w naszym regionie, zwłaszcza w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Przedstawiciele Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego merytorycznie opowiedzieli o możliwościach pozyskania dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Właściciele firm mogli zapoznać się także z instrumentami finansowymi wspomagającymi przedsiębiorstwa.

Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o różnych możliwościach dofinansowania swoich przedsięwzięć, o tym jak wiele zależy od tego czy pomysł na rozwój wiąże się z opracowywaniem nowych, ulepszonych produktów i usług (innowacjami), współpracą ze sferą naukową, wykorzystaniem nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych czy „inteligentnymi specjalizacjami” (w woj. świętokrzyskim branże wspierane to: przemysł metalowo-odlewniczy, zasobooszczędne budownictwo, nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze, turystyka zdrowotna i prozdrowotna, technologie informacyjno-komunikacyjne, branża targowo-kongresowa, zrównoważony rozwój energetyczny).

Bardzo istotnym obszarem wspieranym przez środki unijne jest ochrona środowiska, a więc inwestycje prowadzone w oparciu o odnawialne źródła energii, zwiększające efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach, ekspansja na rynki zagraniczne czy szkolenia dla pracowników i właścicieli firm.

Największe zainteresowanie wzbudziły informacje o dofinansowaniach, jakie otwierają się dla przedsiębiorców w oparciu o Regionalny Program Operacyjny.

- Środki unijne w kolejnej perspektywie mają głównie charakter inwestycyjny i nakierowane są na tworzenie innowacji, doskonalenie rozwiązań technologicznych, wprowadzanie nowych produktów na rynek - mówi Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. -  Chcemy być jak najbliżej beneficjentów w ich codziennej pracy, a w gąszczu rozwiązań naprawdę łatwo się zgubić, dlatego zapraszamy do kontaktu – zachęcał dyrektor.

29 marca rozpocznie się nabór wniosków na dofinansowania w ramach działania 2.5 Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP. Wszystkie informacje o konkursie wraz z regulaminem są już zamieszczone na stronie internetowej programu (WWW.2014-2020.rpo-swietokrzyskie.pl). Wnioski w pierwszym ogłoszonym konkursie należy składać do 29 kwietnia 2016 r. Ze wsparcia mogą skorzystać firmy już istniejące, a finansowane będą inwestycje poprawiające potencjał konkurencyjny firmy i zapewniające jej rozwój. Minimalny wkład własny w tym konkursie to 20 procent kosztów kwalifikowanych projektu na inwestycje powyżej 100 tys. zł. Maksymalna dotacja w tym przypadku określona jest kwotą tzw. pomocy de minimis i wynosi 200 tys. euro.

Wszyscy zainteresowani dofinansowaniem w tym i innych konkursach mogą codziennie korzystać z pomocy pracowników Punktów Informacji Funduszy Europejskich, które działają przy Urzędzie Marszałkowskim: w Kielcach, Sandomierzu i Busku-Zdroju. Jest to całkowicie bezpłatna usługa informacyjna, kierunkowa i doradcza.

 

Serdecznie dziękujemy doradcom zawodowym z PUP: Katarzynie Piżuch oraz Annie Tańskiej – Zbróg,  - urzędnikom Urzędu Marszałkowskiego: Annie Kucharczyk, kierownikowi Oddziału Zarządzania RPO Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Sylwii Mucha kierownikowi Oddziału ds. Innowacji i  Transferu Wiedzy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Justynie Gołębiewskiej -Suchenia, Annie Baran i Jakubowi Salwie z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. A także prowadzącemu spotkanie – Karolowi Kaczmarskiemu, prezesowi Zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Spotkanie podsumowujące projekt z przedsiębiorcami Spotkanie podsumowujące projekt z przedsiębiorcami
4

Spotkanie podsumowujące projekt z przedsiębiorcami

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów