Samorząd powiatu bliżej przedsiębiorców
18 Marca 2016W gminie Morawica zakończyliśmy cykl spotkań z przedsiębiorcami w ramach projektu „Powiat kielecki – Małe Średnie Przedsiębiorstwa - Partnerstwo na rzecz rozwoju".
W „Starym Młynie” w gminie Morawica odbyło się ostatnie spotkanie z przedsiębiorcami z terenu powiatu kieleckiego, podczas którego przedstawiliśmy możliwości i formy wsparcia proponowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach oraz pokazaliśmy, na co mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa, jak mogą pozyskiwać fundusze w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020.
Starosta kielecki, Michał Godowski, otwierając spotkanie, podziękował wszystkim przedsiębiorcom z terenu powiatu kieleckiego.
- Mam nadzieję, że podczas tych siedmiu spotkań osoby przygotowujące się do składniach wniosków w ramach RPOWŚ, uzyskały wszechstronną pomoc w zakresie „poruszania się” po regulaminach konkursów, a także - przedsiębiorcy zdobyli informacje m.in. o różnych możliwościach wsparcia proponowanych przez urząd pracy. Form wsparcia zarówno przedsiębiorców, jak i osób bezrobotnych jest wiele. Nie każdy wie, jak z nich korzystać i gdzie takiego wsparcia szukać – powiedział starosta.
Starosta dodał: - Chcemy być samorządem przyjaznym, aktywnym, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców. Chcemy pokazać, że przedsiębiorcy z naszego ternu są dla nas bardzo ważni, że szukamy takich narzędzi i rozwiązań, które wspierałyby oraz promowały małe i średnie przedsiębiorstwa. Mam nadzieję, że tak się stało – powiedział Michał Godowski.
Jan Cedro, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach witając gości, ocenił, że spotkania z przedsiębiorcami, to była bardzo cenna inicjatywa samorządu powiatu kieleckiego. – Dziękuję samorządowi powiatu za inicjatywę organizacji cennego szkolenia dla mieszkańców gmin. Fundusze unijne nie są łatwe do zdobycia, ale mogą przynieść wiele korzyści. Zachęcam do zadawania pytań, odwiedzania merytorycznych pracowników zarówno naszego urzędu pracy jak i Urzędu Marszałkowskiego – mówił przewodniczący.
Na naszym spotkaniu obecny był członek zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Żołądek, sekretarz powiatu Barbara Piwnik, radni powiatowi Katarzyna Stańko, Jacek Kuzia. Obecny był także przewodniczący Rady Miejskiej w Daleszycach – Mariusz Dziadowicz.
Urząd pracy dla przedsiębiorców
Ofertę dla przedsiębiorców z terenu gmin Morawica i Daleszyce przedstawiły: Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach oraz doradca zawodowy PUP Katarzyna Piżuch.
Na początku, dyrektor PUP omówiła sytuację na rynku pracy w tych dwóch gminach. - Misją naszego urzędu w 2016 roku jest aktywizacja zawodowa osób do 30 roku życia i osób powyżej 50 roku życia. Są to dwie grupy osób, które obecnie mają najtrudniej na rynku pracy. Młode osoby, na starcie przegrywają, bo nie mają doświadczenia. Osoby po 50 roku życia mają zazwyczaj nieaktualne kwalifikacje i przy okazji chcą zarabiać więcej – wyjaśniła Małgorzata Stanioch.
Dyrektor dodała, że urząd pracy koncentruje się na aktywizacji osób bezrobotnych. - Jednocześnie naszym ważnym klientem są przedsiębiorcy i pracodawcy. Chcemy pomagać w poszukiwaniu pracownika, który będzie miał odpowiednie kwalifikacje – powiedziała dyrektor Stanioch.
Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach pozyskał w tym roku prawie 28 milionów złotych, które zostaną przeznaczone także na wsparcie dla przedsiębiorców. Urząd dysponuje całą gamą usług rynku pracy. - Są to bony szkoleniowe i bony stażowe dla bezrobotnych do 30 roku życia, staże dla bezrobotnych, prace interwencyjne, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+, bon zatrudnieniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia, bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia, refundacja składek na ubezpieczenia społeczne młodych bezrobotnych, świadczenie aktywizacyjne dla pracodawcy – wyliczała Katarzyna Piżuch. - Możemy zrefundować składki na ubezpieczenia społeczne młodych bezrobotnych. Posiadamy dotacje z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, środki na doposażenie stanowiska pracy. To tylko niektóre z omówionych instrumentów PUP, które mogą przysłużyć się właścicielom firm - dodała Katarzyna Piżuch, doradca zawodowy PUP.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, PUP zatrudnia także psychologa przedsiębiorczości i radcę prawnego, którzy służy pomocą i poradnictwem.
Środki unijne bliżej przedsiębiorców
Na spotkaniu z przedsiębiorcami obecni byli przedstawiciele Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, którzy merytorycznie opowiedzieli o możliwościach pozyskania dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020, a także gdzie i w jaki sposób można je pozyskać. Właściciele firm mogli zapoznać się także z instrumentami finansowymi wspomagającymi przedsiębiorstwa.
- Fundusze europejskie to jest taki grupy portfel, w którym znajdują się pieniądze. Pozyskanie ich reguluje podstawowy dokument, który nazywa się umowa partnerstwa. Tam zapisane jest, jak możemy z tych funduszy skorzystać i jak je wydać. Fundusze europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie firmy. Jeśli państwo macie pomysł na biznes, warto postarać się o środki unijne, które pomogą nam na starcie. Są one dostępne w formie dotacji lub pożyczek – mówiła Justyna Gołębiewska-Suchenia z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.
- Wsparciem ze środków Unii Europejskiej będą objęte zwłaszcza projekty wpisujące się w tzw. "inteligentne specjalizacje", dlatego warto, by projekty były związane z krajowymi specjalizacjami z działów takich jak przemysł metalowo – odlewniczy, zasobooszczędne budownictwo, nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze. Dodatkowo mamy trzy uzupełniające specjalizacje, technologie informacyjno-komunikacyjne, branża targowo – kongresowa, zrównoważony rozwój energetyczny – wyjaśniła Justyna Gołębiewska-Suchenia.
Z kolei Jakub Sawa, także z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich przedstawił możliwości pozyskania dotacji i zasady ich rozliczania na poziomie regionalnym, skupiając swoją uwagę szczególnie na działaniu 2.5.
- W ramach działania 2.5 z programu mogą skorzystać firmy już istniejące, a finansowane będą inwestycje poprawiające potencjał konkurencyjny firmy i zapewniające jej rozwój. Maksymalna poziom dofinansowania to 80 procent. Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych wynosi 100 tys. Co ważne, jeśli planujecie państwo zakupić aktywa trwałe, to w momencie zakupu nie mogą one być starsze niż trzy lata. Unia niechętnie daje pieniądze na projekty dotyczące budowy nowych siedzib czy hal. Raczej wspierane są działania prowadzące do rozbudowy przedsiębiorstwa, poprzez wprowadzenie na rynek nowych produktów czy usług - powiedział.
Ogłoszenie o konkursie wraz z regulaminem już jest zamieszczone na stronie Urzędu Marszałkowskiego, zaś faktyczne składanie wniosków jest możliwe od 29 marca i potrwa do 29 kwietnia. Wnioski można składać także internetowo.
Specjaliści przedstawili także ofertę funduszy pożyczkowych i poręczeniowych Województwa Świętokrzyskiego, które skierowane są do firm z sektora mikro, małych i średnie przedsiębiorstw, w tym podmiotów nowopowstałych posiadających siedzibę bądź koncentrujących swoją działalności na terenie Województwa Świętokrzyskiego, które poszukują środków finansowych na rozwój prowadzonej działalności.
Codziennie można skorzystać z pomocy pracowników punktów informacji o funduszach europejskich, które działają w Kielcach, (ul.Leonarda 1,) Sandomierzu i Busku-Zdroju. Jest to całkowicie bezpłatna usługa informacyjna, kierunkowa i doradcza. - Chcemy być jak najbliżej beneficjentów w ich codziennej pracy, a w gąszczu rozwiązań naprawdę łatwo się zgubić, dlatego zapraszamy do kontaktu – zachęcali prelegenci.
Na zakończenie spotkania, starosta kielecki Michał Godowski i Jan Cedro podziękowali wszystkim przedsiębiorcom za przybycie. – Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza, ułatwi Państwu sięganie w przyszłości po środki unijne – mówili.
Do uczestników spotkania zwrócił się także członek zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Żołądek. - Środki unijne w kolejnej perspektywie mają głównie charakter inwestycyjny i nakierowane są na tworzenie innowacji, doskonalenie rozwiązań technologicznych, wprowadzanie nowych produktów na rynek - powiedział Pior Żołądek. Na koniec dodał: - Mam nadzieję, że informacje przekazane przez naszych pracowników Urzędu Marszałkowskiego pozwolą Państwu składać najlepsze wnioski. Zachęcam do odwiedzania Lokalnych Punktów Konsultacyjnych.