Komisja o szpitalu
27 Listopada 2015Sytuacja finansowa w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku była jednym z tematów posiedzenia Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.
W obradach uczestniczyli członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada, skarbnik powiatu Maria Klusek oraz dyrektor lecznicy w Chmielniku Jolanta Rybczyk.
Skarbnik poinformowała radnych o autopoprawkach do projektów uchwał w sprawie zmian: w budżecie powiatu i Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego.
- Zmiany tych nie mogliśmy wcześniej sporządzić, zależne były od sesji Rady Gminy w Mniowie. Gmina ta przeznaczyła 25 tys. zł na obsługę filii Wydziału Komunikacji i Transportu. Dzisiaj rano otrzymaliśmy tę uchwałę. Środki zostaną wprowadzone zarówno na stronę dochodową i wydatkową – informowała Maria Klusek.
Członkowie komisji omówili także blok uchwał dotyczących wyrażenia zgody na umorzenie należności powiatu kieleckiego z tytułu pożyczki udzielonej szpitalowi w Chmielniku.
- Kiedy w 1999 roku organem założycielskim dla szpitala w Chmielniku zostało Starostwo Powiatowe w Kielcach, jego majątek wynosił niecały milion złotych. Obecnie wart jest ponad 13 mln zł. Przez wiele lat przeprowadziliśmy szereg inwestycji, dzięki którym nasza lecznica jest nowoczesna – mówiła Jolanta Rybczyk – Jednakże nie bilansujemy się. Od 5 lat mamy nie zmieniony kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Do momentu, aż wielkość kontraktu nie ulegnie zwiększeniu, nie możemy liczyć na zdecydowaną poprawę sytuacji finansowej szpitala – dodała Maria Klusek.
- Zostało podjętych mnóstwo działań, aby zmniejszyć koszty szpitala. Każda złotówka oglądana jest z dwóch stron zanim zostanie wydana. Na początku roku powołaliśmy zespół, który szczegółowo badał sytuację Szpitala Powiatowego w Chmielniku. Szukał on rozwiązań zmierzających do poprawy sytuacji finansowej placówki, analizował zobowiązania jednostki i ich wpływ na płynność finansową szpitala. Szczegółowo przeanalizowano kontrakty realizowane z Narodowym Funduszem Zdrowia, obniżono koszty osobowe – informował Bogdan Gierada.
Przewodnicząca komisji Bogumiła Kowalczyk zwróciła uwagę na bardzo dobrą opinię, jaką cieszy się lecznica wśród pacjentów i mieszkańców gminy Chmielnik.
- Starostwo Powiatowe w Kielcach nie ma innego wyjścia, jak tylko umorzyć pożyczki – podsumował radny Andrzej Michalski.
W takcie obrad pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach – Adela Gołębiewska-Kołodziejska i Sylwia Piotrowska przedstawiły Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej wraz z corocznym limitem rodzin zastępczych zawodowych na lata 2016-2018.
System pieczy zastępczej to budowa zintegrowanych działań osób i instytucji mających na celu zapewnienie właściwej opieki i wychowanie dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej. Został on przygotowany w oparciu o diagnozę sytuacji rodzinnej pieczy zastępczej funkcjonującej na terenie powiatu oraz o aktualne potrzeby wynikające z konieczności umieszczenia dzieci poza rodzinami biologicznymi.
Program służy usystematyzowanemu i ukierunkowaniu działań, ustaleniu priorytetów i zakresu prowadzonej działalności na rzecz rozwoju pieczy zastępczej w powiecie kieleckim.