Dają światło prawdzie
29 Października 201525 – lecie działalności świętowało Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Kieleckim Centrum Kultury. Gościem tego niezwykłego wydarzenia był starosta kielecki Michał Godowski.
Uroczystości były okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed 75 lat, podsumowań, wspólnego świętowania, ale także do pokazania działań podjętych przez ćwierćwiecze działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. Były wspomnienia, chwile wzruszenia. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, co odeszli - strażników narodowej pamięci.
Starosta kielecki Michał Godowski podziękował członkom stowarzyszenia za przekazywanie prawdy o Katyniu, pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz edukację młodego pokolenia. Życzył, aby kolejne pokolenia kontynuowały dzieło stowarzyszenia.
- Przez wiele lat nie można było wam, rodzinom ofiar złożyć oficjalnych wyrazów współczucia. Historia doświadczyła nas głęboko i boleśnie – powiedział Michał Godowski. - Składam wyrazy szacunku i wdzięczności za wszelkie działania, starania i wysiłek na rzecz środowiska rodzin katyńskich, jak również przypominanie nam ludzi i zdarzeń tworzących historię Polski. Dajecie piękne świadectwo historii.
Kielecka Rodzina Katyńska zrzesza członków rodzin polskich oficerów, policjantów i służb mundurowych, którzy zostali zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku na mocy decyzji władz Związku Radzieckiego. Do Stowarzyszenia działającego na terenie województwa świętokrzyskiego należą dzieci, wnuki i krewni ofiar zamordowanych z obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oraz innych obozów i więzień na terenie ZSRR, spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i w miejscach nieznanych. W latach 90 – tych w KRK było 92 osoby, obecnie jest 59 członków.
- Byliśmy pozbawieni pełnego ciepła rodzinnego, gdyż nasze matki same musiały dźwigać ciężar wychowania i utrzymania dzieci – mówiła Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. - Do roku 1989 nie mogliśmy głośno przyznawać się, że nasi bliscy zostali zamordowani przez Sowietów, mówiliśmy tylko, że zginęli na wojnie.
Póki sił starczy…
Celem stowarzyszenia jest zbieranie, przechowywanie i publikowanie dokumentów związanych ze Zbrodnią Katyńską. - Kultywując pamięć zamordowanych, spotykamy się z młodzieżą na lekcjach historii, organizujemy wystawy, wychodzimy z różnymi inicjatywami upamiętniania tych dramatycznych wydarzeń – dodała prezes Stowarzyszenia.
Podsumowując 25 – lecie działalności, Anna Łakomiec szczególnie podkreśliła ważną misję stowarzyszenia. – Musimy przekazywać społeczeństwu prawdę o Katyniu, aby młodzież wiedziała, co znaczy słowo Katyń. Póki nam sił starczy będziemy świadczyć o naszej historii.
Zbrodnia Katyńska Od strzału w tył głowy z rąk funkcjonariuszy NKWD zginęło co najmniej 21 768 obywateli polskich. Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych przebywających w więzieniach i obozach sowieckich zapadła 5 marca 1940 r. i była decyzją najwyższych władz Związku Radzieckiego. Żony, dzieci oraz rodzice przez wiele lat nie mogli uzyskać żadnych informacji o zamordowanych, a nie znając ich losów często czekali na nich do końca swojego życia.
25 – lecie działalności świętowało Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska
25 – lecie działalności świętowało Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska