Promieniowanie elektromagnetyczne
- ZGŁOSZENIA, o którym mowa w art. 152 ust. 1 lub 6 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska
- INFORMACJE, o których mowa w art. 152 ust. 6 pkt 1, ustawy Prawo ochrony środowiska
- SPRZECIW, o którym mowa w art. 152 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska, a w przypadku jego braku ZAŚWIADCZENIA, o których mowa w art. 152 ust. 4
- UWAGI, oraz ODPOWIEDZI na wniesione uwagi
„Informacje o instalacjach wytwarzających pole elektromagnetyczne PEM, objętych obowiązkiem zgłoszenia”.
Artykuł 8 pkt 5 ustawy z 30.08.2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1815) dodał art. 152 b do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 1396 ze zm.) zobowiązujący organ ochrony środowiska do udostępnienia na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ten organ następujące informacje o instalacjach wytwarzających pole elektromagnetyczne, objętych obowiązkiem zgłoszenia:
1) zgłoszenie, o którym mowa w art. 152 ust. 1 lub 6 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska;
- zgłoszeniu organowi ochrony środowiska podlega instalacja nowo zbudowana lub zmieniona w sposób istotny, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, z której emisja nie wymaga pozwolenia.
2) informacje, o których mowa w art. 152 ust. 6 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska ;
Prowadzący instalację emitującą pola elektromagnetyczne, mogącą negatywnie oddziaływać na środowisko jest obowiązany przedłożyć organowi właściwemu do przyjęcia zgłoszenia informacje o:
- rezygnacji z rozpoczęcia eksploatacji instalacji,
- zakończeniu eksploatacji instalacji,
- zmianie w zakresie danych lub informacji takich jak:
- oznaczenie prowadzącego instalację, jego adres zamieszkania lub siedziby;
- adres zakładu, na którego terenie prowadzona jest eksploatacja instalacji;
- rodzaj i zakres prowadzonej działalności, w tym wielkość produkcji lub wielkość świadczonych usług;
- zas funkcjonowania instalacji (dni tygodnia i godziny);
- wielkość i rodzaj emisji;
3) sprzeciw, o którym mowa w art. 152 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska , a w przypadku jego braku zaświadczenie, o którym mowa w art. 152 ust. 4b;
- operator instalacji może przystąpić do jej eksploatacji jeśli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji, lub w przypadku nierozpoczęcia eksploatacji instalacji - przed upływem 12 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu.
- organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia może z urzędu, przed upływem terminu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, co uprawnia zgłaszającego do rozpoczęcia eksploatacji instalacji.
4) uwagi, wniesione na podstawie przepisów oraz odpowiedzi na wniesione uwagi;
Nowo zbudowany lub przebudowany obiekt budowlany, zespół obiektów lub instalacja nie mogą być oddane do użytkowania, jeżeli nie spełniają wymagań ochrony środowiska.
Prowadzący instalacje jest obowiązany wykazać, że nowo zbudowane lub przebudowane instalacje są wykonane zgodnie z przepisami z zastosowaniem odpowiednich rozwiązań technologicznych, wynikających z ustaw lub decyzji.
Organ ochrony środowiska ma prawo do wnoszenia uwag do zgłaszanych instalacji nowo zbudowanych lub zmienianych w sposób istotny, lub podlegającym zmianom w zakresie danych lub informacji