2022 r. Osoby Wyróżnione

Zasłużony obywatel Powiatu Kieleckiego Józefa Bucka Józefa Bucka

Pani Józefa Bucka to prawdziwa mistrzyni w wiciu wieńców dożynkowych, palm wielkanocnych, pająków i bibułkowych kwiatów. Jej dzieła zdobią domy i biura w całym województwie świętokrzyskim i poza nim, a nawet w Niemczech, Brukseli i USA. Miłośniczka gwary świętokrzyskiej.

Wieńce dożynkowe autorstwa Pani Buckiej zwyciężały wielokrotnie na konkursach powiatowych, wojewódzkich. W 2011 r. jej wieniec reprezentował województwo świętokrzyskie na dożynkach prezydenckich w Spale, gdzie zajął II miejsce. Trzy lata później jej wieniec zdobył pierwszą nagrodę w Spale. W kolejnych latach Józefa Bucka obecnością swoją i swoich wieńców uświetniała kolejne uroczystości dożynkowe, zawsze zajmując miejsca na podium. W roku 2021 jej wieniec zdobywa wyróżnienie na dożynkach prezydenckich w Warszawie.

Pani Józefa od kilku lat regularnie uczestniczy w kiermaszach sztuki ludowej, imprezach targowych i promocyjnych skutecznie promując nasz region. Warto dodać, że Pani Józefa prowadzi warsztaty dla dzieci i osób starszych, przekazując swe nieocenione umiejętności kolejnym pokoleniom.

Talent i zasługi dla rozwoju kultury, folkloru i dziedzictwa zostały docenione już przez powiat kielecki w 2013 r. przyznając Pani Józefie Doroczną Nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Również LGD „Dorzecze Bobrzy” doceniało działalność Pani Józefy, dwukrotnie wręczając jej statuetki „Bobra”. Dużym wyróżnieniem było przyznanie w 2014 roku głównej nagrody "Jawor-u źródeł kultury" w kategorii rękodzieło i rzemiosło ludowe.

Samorząd gminy Miedziana Góra w roku 2017 na wniosek radnych i sołtysów przyznał Pani Józefie statuetkę „Miedziara” za całokształt pracy artystycznej na rzecz promocji
i utrwalania dziedzictwa kulturowego. W październiku 2018 roku otrzymała Świętokrzyską Nagrodę Kultury.

Pani Józefa może pochwalić się również lekkością pióra. Napisała już kilkaset wierszy o różnej tematyce. Przez swą skromność Pani Józefa nie prezentuje swej poezji szeroko, natomiast chętnie udostępnia napisane przez siebie teksty piosenek i przyśpiewek ludowych, często pisanych gwarą. Twórczością pani Józefy Buckiej zainteresował się żywo WDK w Kielcach oraz Muzeum Narodowe w Kielcach, dla których pani Józia wykonywała ozdoby ludowe. W 2014 roku Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wybrał i zaprosił panią Józefę do współpracy przy produkcji filmu o trudnej sztuce tworzenia wzorcowego wieńca dożynkowego, typowego dla naszego regionu. Powstał film „Wieniec musi mówić…”. Do tej pory obejrzało go prawie 56 tysięcy osób.

 Powstało też rozchwytywane wydawnictwo, w którym krok po kroku autorka przedstawia tworzenie wieńca. Szybko praca ta stała się niemalże podręcznikiem dla wielu Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów ludowych z naszego, i nie tylko, regionu zajmujących się szeroko rozumianą kulturą ludową i folklorem.

Niezwykle aktywna społecznie. Przez lata była członkiem gminnej i wojewódzkiej Rady Seniorów, aktywizując i animując działania pro senioralne na terenie gminy Miedziana Góra
 i województwa świętokrzyskiego. W 2017 roku współzałożyła stowarzyszenie Klub Seniora „Złote lata”, w którym pełni funkcję wiceprzewodniczącej. W ramach tej działalności prowadzi amatorski teatr i wspólnie z innymi seniorami wystawiają przedstawienia według własnych scenariuszy i pomysłów, a wszystkie teksty i dialogi zapisane są w gwarze świętokrzyskiej, w której pani Józefa czuje się najlepiej. Przy klubie seniora powstał teatr „Złote Lata”, który już odniósł wiele znaczących sukcesów na scenach wojewódzkich.

Ogromnym sukcesem Pani Józefy było zajęcie drugiego miejsca w kraju w konkursie „Godek” w Bukowinie Tatrzańskiej. Naszą świętokrzyską gwarę prezentowała bardzo szerokiemu gremium specjalistów i publiczności.

Wieloletnia działalność artystyczna, kulturalna i społeczna Pani Józefy Buckiej, pomimo że na początku była skupiona głównie na terenie gminy Miedziana Góra, z biegiem lat i ciągłym wzrostem świadomości artystycznej, stopniowo rozszerzała się na cały powiat kielecki i województwo świętokrzyskie, a za sprawą jej sukcesów na szczeblu ogólnopolskim, na cały kraj. Nie ma obecnie wśród zespołów ludowych naszego województwa osób, które nie znałyby marki folklorystycznej „Józefa Bucka”. Niewiele osób, tak jak ona przyczyniło się do rozwoju folkloru i kultury ludowej. Jej rękodzieło, a zwłaszcza palmy wielkanocne i wieńce dożynkowe to ciągle w wielu wypadkach wzór dla osób zajmujących się tego typu twórczością. Podobnie z gwarą świętokrzyską, którą Pani Józefa promuje przy każdej możliwej sytuacji, a za sprawą jej wierszy, piosenek, przyśpiewek i przedstawień teatralnych poznają ją ludzie z całego kraju.

 Bez wątpienia całokształt działalności Pani Józefy przyczynia się do promowania Powiatu Kieleckiego, jego kultury i zwyczajów poza jego granicami. 

 

Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego biskup Marian Florczyk Marian Florczyk

Marian Florczyk, biskup pomocniczy, doktor nauk społecznych, biskup tytularny Limata.

Urodził się 25 października 1954 r. w Kielcach. W 1975 r. uzyskał świadectwo dojrzałości i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, w którym do 1981 r. odbywał studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia prezbiteratu przyjął 6 czerwca 1981 r. z rąk nowo mianowanego biskupa diecezjalnego Stanisława Szymeckiego. Przez trzy lata był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Kielcach. W 1984 r. rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. W 1987 r. uzyskał stopień licencjata, a trzy lata później doktora nauk społecznych.

Po obronie pracy doktorskiej, w 1991 r. powrócił do kraju, wtedy też Marian Florczyk rozpoczął wykłady z nauki społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a trzy lata później - został jego rektorem. 

W lutym 1998 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej, a sakrę biskupią przyjął w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach z rąk kard. Franciszka Macharskiego oraz biskupów kieleckich: diecezjalnego Kazimierza Ryczana i pomocniczego Mieczysława Jaworskiego. Był wtedy najmłodszym biskupem w kraju.

Bp Marian Florczyk to człowiek niezwykle zatroskany o Kielce i region, o budowanie wspólnoty społecznej. Wspiera środowisko sportowców, osób niepełnosprawnych, pracowników, zaangażowany w pomoc bezdomnym, chorym, inicjator wielu wydarzeń nie tylko o charakterze rekreacyjnym, ale też religijnym i kulturalnym.

Ksiądz biskup zainicjował w diecezji kieleckiej i powiecie kieleckim wydarzenia o charakterze cyklicznym angażujące całe rodziny i społeczności. Są to:

- Rodzinna Majówka Rowerowa z Kielc do Kaczyna i Borkowa,

- spotkania Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z województwa świętokrzyskiego

w Masłowie w kolejne rocznice pobytu św. Jana Pawła II,

- orszak Trzech Króli w Kielcach,

- droga krzyżowa ulicami Kielc,

- pielgrzymka rowerowa na Święty Krzyż,

- rajdy piesze po mieście „Kielce znane i nieznane”,

- spływy kajakowe po rzece Nidzie,

- coroczne upamiętnienie „Westerplatczyków” z Ziemi Świętokrzyskiej,

- spotkania opłatkowe i świąteczne z niepełnosprawnymi w WDK w Kielcach,

- śniadania dla bezdomnych w WDK w Kielcach,

- wielkanocne poświęcenie pokarmów w Centrum Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

Wszystkie inicjatywy biskupa wynikają z niezwykłej troski o człowieka, żyjącego w konkretnej społeczności, która powinna być zintegrowana, by ludzie czuli się w niej dobrze.

 Sport jest mu bardzo bliski, choć organizując wydarzenia sportowo-turystyczne stara się, aby przyświecała im idea wspólnoty a nie rywalizacji sportowej.

Biskup Marian Florczyk w strukturach Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. Duszpasterstwa Sportowców oraz członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Rady ds. Społecznych. Towarzyszył polskim zawodnikom podczas olimpiady w Pjongczangu. Pełnił również posługę duszpasterską w polskiej ekipie na zimowych igrzyskach w Turynie i Vancouver oraz na letniej olimpiadzie w Pekinie. Był także członkiem polskiej misji olimpijskiej podczas igrzysk w Londynie i w Soczi.

Jest też Ambasadorem Regionu, rozumie ludzi sportu i otacza ich życzliwością. Taką życzliwością i troską otacza też kibiców i cały nasz powiat. „Chciałbym, aby Świętokrzyskie to była ziemia, gdzie ludzie rozumieją się wzajemnie. Tak jak rozumie się sportowca, gdy ma słabszy dzień i wtedy trzeba pomóc i być razem. Natomiast w chwilach powodzeń i sukcesów trzeba się wspólnie cieszyć, a nie zazdrościć”.

Warto dodać, że biskup Florczyk przewodniczy pracom kapituły prestiżowej nagrody papieskiej Per Artem Ad Deum, która podczas kieleckich targów Sacroexpo przyznawana jest wybitnym artystom. Doceniony przez Stolicę Apostolską w 2018 wziął udział w sesji Synodu Biskupów o młodzieży, a w 2019 został członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury.

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji