Zmierzyli się z wiedzą o Wyklętych

7 Maja 2019
 

W Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie odbył się Powiatowy Konkurs o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów klas VI-VIII. Rozgrywkom z wiedzy historycznej przyglądał się starosta kielecki Mirosław Gębski.

Kiedy został wydany rozkaz rozwiązania Armii Krajowej? Jak nazywał się bohater noszący pseudonim „Pług”? Kiedy po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ? Z takimi i innymi pytaniami zmierzyło się 18 uczniów z 9 szkół podstawowych z terenu powiatu kieleckiego –Rykoszyna, Łosienia, Micigozda, Zajączkowa, Jaworzni, Szczukowskich Górek, Bilczy, Oblęgorka i Huty Starej podczas Powiatowego Konkursu o Żołnierzach Wyklętych. Zawodnicy rywalizowali w dwuosobowych zespołach, zaś konkurs odbył się w dwóch etapach –  najpierw uczniowie w parach rozwiązywali dynamiczny test wyboru , w którym odpowiadali na 15 pytań w 6 modułach. Następnie wyłoniono 4 najlepsze pary do drugiego etapu, w którym trzeba było wykazać się wiedzą już indywidualnie. W związku z wyrównaną walką potrzebna była jeszcze dodatkowa dogrywka z trójką uczniów.

- Cieszę się, że uczniowie z takim zapałem przygotowali się z tak ważnego tematu, jakim jest wiedza o polskim powojennym podziemiu niepodległościowym. Zapoznałem się z pytaniami i wiem, że były szczegółowe, a młodzi ludzie imponowali znajomością tematu – powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Starosta pogratulował wszystkim zawodnikom rzetelnego przygotowania się do konkursu, a szczególne słowa uznania skierował do zwycięzców, którymi zostali: Mateusz Kwiatkowski ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie(pierwsze miejsce), Mateusz Salwa(drugie miejsce) i Julian Ćwikliński (trzecie miejsce) – obaj ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej im. 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Micigoździe.

Wszyscy uczestnicy otrzymali m.in. gry planszowe o tematyce historycznej, dyplomy oraz upominki, a laureaci dodatkowo książki i tematyczne statuetki.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Patronat honorowy oraz partnerstwo nad projektem i konkursem objęli: Starosta kielecki Mirosław Gębski, wójt gminy Piekoszów, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej w Kielcach oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów