Zmiany w przepisach o ruchu drogowym

20 Grudnia 2019
 

1 stycznia 2020 roku zmieniają się przepisy ustawy prawo ruchu drogowym. Niektóre zapisy budzą wątpliwości. Stąd do kieleckiego starostwa zjechali się naczelnicy Wydziałów Komunikacji starostw powiatowych z województwa świętokrzyskiego.  

W związku z wejściem w życie z początkiem roku przepisów zmieniających ustawę prawo o ruchu drogowym, która nakłada kary na właścicieli pojazdów, którzy nie zarejestrowali pojazdu w ciągu 30 dni od daty zakupu lub, w tym samym terminie nie zgłosili do urzędu jego sprzedaży – do kieleckiego starostwa zjechali się naczelnicy, przedstawiciele wydziałów komunikacji z terenu naszego województwa, w tym z miasta Kielce.

- Podczas dzisiejszego spotkania chcemy wypracować jednolite procedury i stanowiska co do np. przyjmowania zawiadomień o nabyciu pojazdu, które w konsekwencji przekładają się na możliwość nałożenia kary – powiedział Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. - Niektórzy właściciele pojazdów przez kilka lat ich nie przerejestrowywali, a to wprowadzało błąd między innymi organy ścigania wystawiające mandaty, które często trafiały do byłych właścicieli pojazdów.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciel samochodu będzie miał 30 dni na zawiadomienie wydziału komunikacji o transakcji, podobnie, jak sprzedający, który w tym samym terminie będzie musiał zgłosić zbycie pojazdu. Jeśli tego nie zrobią, czekają ich kary finansowe. Według rozporządzenia Rady Ministrów, które ma zacząć obowiązywać do 1 stycznia w zależności kary będą oscylować od 200 złotych do tysiąca - w zależności od tego jak dalece przekroczyliśmy termin rejestracji. Za zaległość większą niż 9 miesięcy, za każdy kolejny miesiąc opóźnienia nałożona zostanie kara w wysokości tysiąca złotych.

Ustawa ma nie dotyczyć samochodów kupionych przed końcem 2019 roku.

W trakcie spotkania ustalono, że kary finansowe z tytułu nieterminowej rejestracji pojazdu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej, będą dotyczyć tylko pojazdów, które zgodnie z oświadczeniem właściciela zostały sprowadzone do Polski po 31 grudnia 2019 roku.

Datę rejestracji pojazdu przyjmuje się dzień rejestracji czasowej pojazdu z urzędu – wydanie tablic rejestracyjnych stałych i pozwolenia czasowego.

W stosunku do pojazdów zarejestrowanych w kraju, które zostały nabyte lub zbyte, za datę do wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia kary przyjmuje się dzień sporządzenia dokumentu przeniesienia prawa własności pojazdu sporządzonego po 31 grudnia 2019 r.

Wysokość kar finansowych – spóźnienie o jedne miesiąc 200 zł, każdy kolejny miesiąc spóźnienia wzrost o 100 zł za miesiąc.

W przypadku wielokrotności występowania naruszeń przyjmuje się kare zwiększoną o 1,5 razy do kwoty bazowej spóźnienia.   

komunikacja komunikacja
8

Spotkanie naczelników komunikacji

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów