X bożonarodzeniowa „Paczka dla Bohatera”
22 Grudnia 2020Starostwo Powiatowe w Kielcach włączyło się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Bohatera”. Zebraliśmy kilkaset artykułów spożywczych i chemicznych. – Naszą pomoc niesiemy żołnierzom Armii Krajowej z terenu naszego powiatu – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.
Przez kilka dni w siedzibie Starostwa trwała zbiórka produktów, które przed świętami Bożego Narodzenia starosta kielecki osobiście przekazał kombatantom.
- Pracownicy kieleckiego starostwa przynosili produkty przemysłowe, chemiczne i spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz środki ochrony indywidualnej przed COVID-19. Dziękuję wszystkim naszym darczyńcom – mówi starosta.
Każda wizyta była inna. Kombatanci dzielili się historiami swojego życia, wspominali lata młodości, pokazywali pamiątki rodzinne. Nie obyło się bez łez wzruszenia i słów podziękowań. Weterani z całego serca dziękowali staroście za okazaną im pamięć.
W Kostomłotach Pierwszych w Miedzianej Górze, Jan Strzelecki pokazał staroście kapliczkę, którą wybudował na cześć powrotu rodziny z Syberii 2000 roku.
- To były wzruszające chwile – przyznaje Mirosław Gębski. – W ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej zostały także zawiezione kartki świąteczne. Mamy nadzieję, że umilimy dni świąteczne, tym, którzy walczyli o naszą wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny.
Starosta Mirosław Gębski odwiedził także mieszkająca w Kielcach Halinę Rutecką. – To bardzo miła niespodzianka. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji. Bardzo się cieszę, że los starszych ludzie nie jest obojętny młodszym. Ja swoje przeżyłam. Gdy miałam trzy lata w 1941 roku wywieźli nas na Sybir. Wtedy też rozdzielili naszą rodzinę. Zabrali tatę. Udało mu się uciec z Lasu Katyńskiego, walczył w powstaniu warszawskim. Wcześniej w 1920 roku walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Był też starostą w Różanie. Dziś to miejscowość na Białorusi – opowiadała pani Halina, która podzieliła się wspomnieniami o wojennej tułaczce jej rodziny oraz historią życia jej taty Witolda Wołoncewicza.
Akcję zorganizowało Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”. Już po raz dziesiąty organizuje ono zbiórkę darów dla kombatantów, którzy na przestrzeni lat, na różnych frontach walczyli o wolną, niepodległą Polskę. Stowarzyszenie wspiera żołnierzy polskich walczących na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierzy podziemia niepodległościowego w kraju w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu, osoby represjonowane przez PRL oraz weteranów rannych na misjach pokojowych.