W trosce o osoby niepełnosprawne
14 Października 2019W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kielcach, odbyło się posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Kieleckim.
W posiedzeniu Rady, jakie odbyło się 11 października br., uczestniczył członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk, który m.in. zwrócił uwagę na konieczność dalszej, pogłębionej współpracy organów powiatu, w podnoszeniu standardów pomocy dedykowanej osobom niepełnosprawnym.
W porządku obrad znalazła się, m.in. prezentacja multimedialna, obrazująca dotychczasowe działania, podjęte przez Powiatowe Centrum Usług Medycznych w Kielcach, w ramach programu „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności za 2019 rok”, którą przedstawiła Lidia Marszycka – fizjoterapeuta z kieleckiego PCUM-u.
Program został uruchomiony przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w celu umożliwienia takim osobom szybkiego powrotu do aktywności zawodowej i społecznej. W ramach realizacji programu odbywają się: zabiegi i porady rehabilitacyjne oraz fizjoterapeutyczne wykonywane przez PCUM w Kielcach.
W ramach programu organizowany jest dowóz osób niepełnosprawnych na zabiegi rehabilitacyjne, świadczone przez PCUM. Ponadto, pacjenci mogą, m.in.: bezpłatnie korzystać z wypożyczalni sprzętu medycznego, takiego jak: wózki inwalidzkie, rowerki rehabilitacyjne, kule czy balkoniki.
Podczas spotkania, wszystkich obecnych z działalnością Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, zapoznała reprezentująca tę instytucję Anita Król.
Orzeczenie o niepełnosprawności daje jego posiadaczowi prawo korzystania z wielu ulg, w tym m.in.: rehabilitacyjnych, komunikacyjnych, telekomunikacyjnych oraz pocztowych Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, w latach 2000-2019. W tym okresie Zespół wydał 91 tys. 105 orzeczeń o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności oraz 21 tys. 110 legitymacji osób niepełnosprawnych. W minionym, 2018 roku wydano łącznie 5 tys. 867 orzeczeń oraz 1 tys. 557 legitymacji, a do 30 września br. było to odpowiednio: 4 tys. 765 oraz 1 tys. 175 takich dokumentów.
W okresie od 1 lipca 2014 do 30 września 2019 roku, wydano również, łącznie 3 tys. 798 kart parkingowych, uprawniających ich posiadaczy do parkowania swoich pojazdów na specjalnie do tego celu wyznaczonych miejscach.