W Warszawie rozmawiali o sytuacji szpitali powiatowych
24 Września 201917 września br. w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dotycząca Sytuacji Szpitali. W spotkaniu uczestniczył członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk. Jej inicjatorami był Związek Powiatów Polskich oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Podczas tego wydarzenia odbyła się rzeczowa dyskusja. Udział w tym spotkaniu wzięło niemal 300 osób, w tym: samorządowców, dyrektorów szpitali, prezesów spółek, polityków i przedstawicieli mediów.
W związku z trudną sytuacją w jakiej znalazły się szpitale powiatowe i miejskie, Związek Powiatów Polskich przy współpracy z Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Szpitali Powiatowych zorganizował akcję zbierania danych finansowych z podmiotów leczniczych. Posłużyły one do przygotowania publikacji pt. „Raport z badania sytuacji finansowej szpitali powiatowych”. Dokument ten został przygotowany przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej - prof. dr hab. Ewelinę Nojszewską i dr Agatę Sielską, a także ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SPZOZ w Krakowie – Dorotę Gołąb-Bełtowicz (zastępcę dyrektora ds. finansowych).
Jednym z efektów tego wydarzenia są wnioski z analizy sytuacji szpitali powiatowych w połowie 2019 roku.
- Na temat sytuacji w służbie zdrowia trzeba rozmawiać. Należy uświadamiać radnych i społeczeństwo o tym, jakie konsekwencję nas czekają w sytuacji kiedy obecny model finansowania będzie utrzymany i co możemy jeszcze zrobić, aby zaradzić negatywnym konsekwencjom ostatniej reformy służby zdrowia z jakimi się obecnie borykamy – podkreślał Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka.
Wnioski z analizy sytuacji szpitali powiatowych w połowie 2019 roku
Aktualna sytuacja szpitali powiatowych wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych działań. Można je pogrupować w ramach trzech horyzontów czasowych.
I. Natychmiastowego podjęcia wymagają działania zatrzymujące dalsze pogarszanie się i tak krytycznej sytuacji szpitali powiatowych.
1. Podniesienie obecnej wysokości ryczałtu doraźnie o 10%.
2. Konieczne jest przeprowadzenie rzetelnej wyceny świadczeń objętych ryczałtem i ustalenie nowej wysokości ryczałtu na rok 2020 i następne z uwzględnieniem:
1) podwyżki wynagrodzenia minimalnego i zmiany zasad jego naliczania poprzez wyłączenie dodatku stażowego;
2) wchłonięcia w wycenę świadczeń dotychczasowego strumienia środków NFZ przekazywanych na wynagrodzenia. Płatnik publiczny powinien finansować świadczenia, a nie konkretne pozycje wydatkowe.
II. Nie później niż w przyszłym roku należy podjąć działania organizacyjne racjonalizujące warunki realizacji świadczeń przez szpitale powiatowe.
1. Rząd powinien powstrzymać się od decydowania o skali podwyżek dla poszczególnych zawodów medycznych. W przypadku rzetelnej wyceny świadczeń nie będzie problemów z ustaleniem satysfakcjonującego poziomu wynagrodzeń bezpośrednio na poziomie lokalnym.
2. Należy dokonać przeglądu obecnych standardów zatrudnienia – nie tylko pod dyktando poszczególnych grup zawodowych, lecz w oparciu o zdrowy rozsądek. W warunkach braku pracowników na rynku pracy zbyt wysokie standardy prowadzą tylko i wyłącznie do nieracjonalnego podniesienia kosztów płacowych.
3. Konieczne jest podjęcie pilnych działań wpływających na wzrost liczby pracowników w poszczególnych zawodach medycznych. Tylko w taki sposób możliwe będzie ograniczenie nieuzasadnionych kosztów wynikających z rynku pracownika.
III. Opracowanie całościowej reformy systemu ochrony zdrowia, w ramach którego wszystkie poziomy zabezpieczenia usług medycznych działają w sposób sprawny i racjonalny. W szczególności warte jest rozważenia stworzenie mechanizmów koordynacji POZ na danym terenie przez właściwy szpital powiatowy.