W Światowy Dzień Walki z Rakiem bezpłatne badania w ŚCO

2 Lutego 2021
 

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza 4 lutego - z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem - na bezpłatne badania (cytologię, mammografię, nasofiberoskopię, niskodawkową tomografię komputerową) w ramach programów profilaktyki nowotworów. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna na badania.

- Nie zwlekajmy z profilaktyką i  nie odkładajmy badań na później, bo rak nie poczeka na koniec pandemii. Nasz los jest w naszych rękach. Musimy wygrać tę walkę, dlatego zachęcam do zdrowotnej mobilizacji. Badania profilaktyczne to nasza polisa na życie – przekonuje profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Na badania w ramach programów profilaktycznych nie trzeba mieć skierowania.

- Od początku pandemii dramatycznie spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne, mimo, że Świętokrzyskie Centrum Onkologii nie zaprzestało ich wykonywania – dodaje dr n.med. Sławomir Okła – kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO. – W programie profilaktyki nowotworów głowy i szyi, który realizujemy, codziennie możemy przebadać 25 osób. Na badania przychodzą 2-3 osoby dziennie. Ludzie odkładają życie na później, a kiedy w końcu do nas trafią, zostaje nam do dyspozycji agresywne, okaleczające leczenie. A wystarczyło zgłosić się kilka miesięcy wcześniej.

Częstą wymówką przed korzystaniem z badań profilaktycznych jest strach przed zarażaniem się koronawirusem. – Badania w programach profilaktycznych są wykonywane w reżimie sanitarnym, mamy środki ochrony indywidualnej, po każdym pacjencie sprzęt jest dezynfekowany, stosujemy się do zaleceń epidemiologicznych, umawiamy pacjentów na konkretną godzinę. Te badania naprawdę są bezpieczne – wylicza dr n.med. Leszek Smorąg – ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

Dane za 2018 rok z Krajowego Rejestru Nowotworów nie napawają optymizmem. W 2018 roku na nowotwory złośliwe zachorowało w Polsce 167 446 osób (w 2017 r. – 165 tys. zachorowań), natomiast z powodu nowotworów zmarło 101 391 osób (w 2017 r. – 100 tys. zgonów). Do najczęstszych nowotworów dotykających kobiet należą: rak piersi, rak oskrzela i płuca, nowotwory złośliwe skóry (bez czerniaka), rak trzonu macicy, rak jelita grubego. Mężczyźni w Polsce chorowali najczęściej na raka gruczołu krokowego, raka oskrzela i płuca, nowotwory złośliwe skóry (bez czerniaka), raka jelita grubego, raka pęcherza moczowego. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet były: rak oskrzela i płuca, rak piersi, rak jelita grubego. Mężczyźni umierali najczęściej z powodu raka oskrzela i płuca, raka gruczołu krokowego, raka jelita grubego.

Jak informuje dr Leszek Smorąg – kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, w województwie świętokrzyskim na nowotwory złośliwe zachorowało w 2018 r. 6 239 osób (w 2017 r. – 6 034), a 3 208 osób zmarło (w 2017r. – 3 141). Najczęściej wykrywanymi u świętokrzyskich kobiet nowotworami były: rak piersi, nowotwory złośliwe skóry (bez czerniaka), rak oskrzela i płuca, rak trzonu macicy, rak jelita grubego. U mężczyzn dominowały: rak gruczołu krokowego, rak oskrzela i płuca, nowotwory złośliwe skóry (bez czerniaka), rak pęcherza moczowego, rak jelita grubego. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet były: rak oskrzeli i płuca, rak piersi, rak jelita grubego. Mężczyźni umierali najczęściej z powodu raka oskrzela i płuca, raka gruczołu krokowego, raka jelita grubego.

W ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem 4.02.2021 w Świętokrzyskim Centrum Onkologii będą wykonywane bezpłatne badania profilaktyczne: 

- cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym - dla kobiet w wieku 25-59 lat – w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Rejestracja na badanie: 609 99 00 33

- mammografia - dla kobiet w wieku 50 – 69 lat – w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Rejestracja na badanie: 607 77 88 88

- nasofiberoskopia - dla osób  w wieku 40 – 65 lat, palących papierosy, nadużywających alkoholu lub mających jeden z objawów alarmowych (ból gardła, pieczenie języka, przewlekła chrypa, guz na szyi, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej, jednostronna niedrożność lub krwawienie z nosa, problemy z przełykaniem) – w ramach Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi „Twój świadomy wybór”. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Rejestracja na badanie: 41 36 74 653

- niskodawkowa tomografia komputerowa płuc – dla osób pomiędzy 50-74 rokiem życia, palących papierosy obecnie lub w przeszłości - w ramach Programu Profilaktyki Raka Płuca. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Rejestracja na badanie: 885 77 99 88

Uwaga! Badania będą wykonywane tylko u osób, które wcześniej zarejestrują się telefonicznie.

Dodatkowo odbędą się również spotkania edukacyjne online na temat profilaktyki nowotworów, skierowane do uczniów szkół uczestniczących w realizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii programie „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”

do góry
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kieleckim Rozbudowa szpitala nabiera tempa Ważna inwestycja coraz bliżej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji