Spełniło się marzenie uczniów z Łopuszna
2 Września 2019Marzenia wielu pokoleń o pięknej i nowej szkole spełniły się! Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie rozpoczęli naukę w nowoczesnym budynku. – Warto mieć marzenia – powiedziała Teresa Pasowska, dyrektor placówki podczas Powiatowej Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020 w Łopusznie połączonej z otwarciem nowo powstałej szkoły w Łopusznie.
To była niezwykle doniosła i ważna w dziejach szkoły uroczystość, w której uczestniczył Zarząd Powiatu w Kielcach: starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Stefan Bąk, Cezary Majcher i Mariusz Ściana, a także wielu znamienitych gości, posłowie, przedstawiciele samorządów różnego szczebla, duchowni, dyrektorzy powiatowych placówek, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie i mieszkańcy gminy.
- Módlmy się za uczniów, rodziców, a przede wszystkim za nauczycieli, którzy są odpowiedzialni za edukację wielu pokoleń młodzieży – powiedział ksiądz bp. Andrzej Kaleta – biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej podczas mszy świętej, w trakcie której został poświęcony sztandar szkoły – symbol historii i tradycji.
Sztandar Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie jest znakiem, który łączy tych, którzy opuszczają jej progi, jak i obecnych oraz przyszłych uczniów. Ma swoją symboliczną wymowę i określone znaczenie. Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się nawiązujący do patrona Liceum Ogólnokształcącego w Powiatowym Zespole Szkół, Kardynała Karola Wojtyły - późniejszego Papieża Jana Pawła II, herb papieski. Pod herbem biegnie cytat Jana Pawła II ,,Wy jesteście moją nadzieją”. W prawym górnym rogu widnieje herb powiatu kieleckiego, natomiast w lewym górnym rogu logo szkoły. Na stronie odwrotnej sztandaru znajduje się wizerunek orła białego. Głowica sztandaru, składa się z godła Rzeczypospolitej Polskiej, w którym wizerunek orła umieszczony jest na podstawie w formie puszki oraz tulei mocującej głowicę do drzewca.
- Przyjmując sztandar w imieniu wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, pragnę zapewnić, że będziemy otaczać go czcią i szacunkiem. Jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły – powiedziała dyrektor szkoły Teresa Pasowska odbierając sztandar.
Uczniowie PZS w Łopusznie przyrzekli otaczać sztandar czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły i naszej ojczyzny.
Szkoła jak marzenie
Dalsze uroczystości odbyły się na ulicy Kasztanowej. To tam dla naszych gości otworzyliśmy po raz pierwszy drzwi do nowej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie.
- Witamy w progach nowej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie oraz na Powiatowej Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020 – powiedział starosta, który w imieniu członków Zarządu Powiatu w Kielcach powitał wszystkich gości. – Początek września, to nie tylko początek roku szkolnego. W tym roku mija 80 lat od napaści Niemiec i Rosjan na Polskę. To zapoczątkowało wybuch II wojny światowej, która była wielkim dramatem i krwawym doświadczeniem ludzkości. Niech na zawsze w naszej pamięci pozostaną wszyscy, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny.
O marzeniach o pięknej i nowej szkole mówiła dyrektor Teresa Pasowska. Wspomniała, że dla szkoły jest to historyczny i dziejowy moment. - Marzenia się spełniły. W imieniu społeczności szkolnej i rodziców dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania budynku nowoczesnego i spełniającego najwyższe standardy. Mam nadzieję, że praca w nowej szkole będzie dla wszystkich przyjemnością. Szczególnie gorąco witam pierwszoklasistów, których liczba w tym roku jest naprawdę imponująca.
Po oficjalnych przemówieniach wzruszającą pieśń zaśpiewała uczennica III LO Urszula Stachura. Następnie przyszedł czas na przecięcie wstęgi. Wzięli w tym udział między innymi starosta kielecki Mirosław Gębski, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Kuzia, wicemarszałek Renata Janik, dyrektor Teresa Pasowska. Budynek szkoły oraz krzyże poświęcił biskup diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta. Dyrektor z rąk starsoty otrzymała symboliczny klucz do drzwi nowej szkoły i zaprosiła wszystkich do zwiedzania nowych pomieszczeń szkoły.
W trakcie uroczystości głos zabrali goście, którzy w swoich wypowiedziach nie szczędzili słów uznania dla inwestycji. Nową szkołę porównali do pomnika naszych czasów.
Poseł Krzysztof Lipiec odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczniów i nauczycieli, a także wręczył na ręce dyrektor placówki flagę państwową. - Edukacja jest najważniejszą inwestycją w przyszłość. Dzięki niej nasza Ojczyzna może się lepiej i sprawniej rozwijać. Edukacja to jest nasza odpowiedzialność wobec obecnych i przyszłych pokoleń. Uczniowie, to od Was już niedługo zależeć będzie rozwój naszego kraju, to w Was jest przyszłość Polski. Życzę Wam niesłabnącej energii do urzeczywistniania ambitnych celów, jakie sobie postawiliście. Żeby wiedzę, którą będziecie zdobywać, mogli w następnych latach przekształcić w to, co będziecie kochali robić. Życzę, by czas spędzony w szkole, którą współtworzycie, zapisał się pięknie w Waszych wspomnieniach - mówił w imieniu prezesa Rady Ministrów poseł Krzysztof Lipiec.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki była pod wrażeniem obiektu, a zwłaszcza nowoczesnej hali. Życzyła uczniom, by inwestowali w swoją przyszłość i spędzili owocny czas w szkole. - Cieszę się, że będziecie spełniać talenty, marzenia w nowej szkole. W was jest siła i energia, dzięki niej możecie spełniać swoje najambitniejsze cele - mówiła.
Posłanka Maria Zuba dodała, że szkoła została wybudowana z wielkim rozmachem. – W szkole młodzież przygotowuje się do dorosłego życia, ale też jest to miejsce pracy dla nauczycieli, którzy tutaj spędzają wiele godzin. Otoczenie nauki i pracy jest bardzo ważne - podkreślała.
Wicemarszałek Renata Janik przyznała, że obiekt jest imponujący, na miarę XXI wieku. A powstał także dzięki wkładowi samorządu województwa. – Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu wielu osób i przy dużym wykorzystaniu środków unijnych wybudowana została nowa siedziba szkoły, tak chętnie wybieranej przez uczniów powiatu kieleckiego. Gratuluję młodzieży tego wyboru, a całej społeczności szkolnej na nowy okres nauki i pracy życzę spełnienia i pomyślności – mówiła wicemarszałek Renata Janik.
Do obecnych zwrócił się także odpowiedzialny za edukację w powiecie wicestarosta Tomasz Pleban, który w wypowiedzi swojej podkreślił niezwykłą rangę powiatowej szkoły. – Budowa nowej siedziby szkoły to najważniejsze przedsięwzięcie edukacyjne ostatnich lat w powiecie kieleckim. Powstał obiekt na miarę XXI wieku i będzie wspaniałą wizytówką szkolnictwa powiatu kieleckiego. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy również z tego względu, że wszyscy uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny. Naukę w czterech zespołach szkół prowadzonych przez powiat, w Chęcinach, Łopusznie, Bodzentynie i Chmielniku rozpoczyna blisko 1500 uczniów, z czego około 750 to uczniowie klas pierwszych.
Członek Zarządu Mariusz Ściana przybliżył wszystkim obecnym historię szkoły, a także jak powiat realizował marzenie wielu pokoleń związane z budową szkoły. Obecni dowiedzieli się nie tylko kiedy powstał Zespół w Łopusznie, ale również czym szkoła może się poszczycić.
Otwarcie szkoły odbyło się w obecności wielu zacnych gości. Wśród których nie zabrakło radnych powiatowych: Michała Godowskiego, Tomasza Gruszczyńskiego, Zenona Janusa, Krzysztofa Smolarczyka, Krzysztofa Sobonia, Zdzisława Zapały. Do życzeń przyłączyła się również wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, której list odczytał jej pełnomocnik Wiktor Kowalski. Nie zabrakło też dyrektorów pobliskich szkół w tym i powiatowych i przedstawicieli instytucji działających na terenie powiatu.
Goście zwiedzali szkołę, oglądali wystawę. Na zakończenie zaprezentowali się uczniowie PZS w Łopusznie.
Jak wygląda szkoła?
Budynek zaprojektowano jako zwartą bryłę złożoną z dwóch prostopadłościanów o zróżnicowanych wysokościach. Wyższy to obiekt trzykondygnacyjny z częścią naukowo - dydaktyczną oraz niższa część obiektu jednokondygnacyjna stanowi salę sportową o powierzchni 1248 m2 wyposażoną w trybuny oraz boiska do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Szkoła pomieści około 450-500 uczniów.
Na parterze budynku przewidziano salę sportową, do fitnessu oraz siłownię. Jest sala fryzjerska oraz gastronomiczna do praktycznych lekcji zawodu. Na pierwszym piętrze zlokalizowano pracownie: projektową, budowlaną, rysunku technicznego, ekonomiczną, obsługi gości i konsumenta, hotelarską oraz dwie pracownie komputerowe.
Na II piętrze znalazły się kolejne pracownie: chemiczna, matematyczna, biologiczna, dwie pracownie językowe oraz dwie pracownie komputerowe, biblioteka oraz wypożyczalnia z pełnym wyposażeniem.
Naukę w szkole rozpoczyna łącznie 625 uczniów, w tym połowa to pierwszoklasiści.
Kilka słów o inwestycji!
26.09.2017r. - podpisanie umowy z wykonawcą Przedsiębiorstwem Budowlanym „PERFECT”,
26.09.2017- 28.02.2019r. – Wykonywanie prac projektowych budynku szkoły.
08.03.2018r. – Uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę.
19.03.2018r. - Przekazanie placu budowy Wykonawcy.
28.06.2019r. - Uzyskanie prawomocnej decyzji pozwolenia na użytkowanie.
28.06.2019r. – Zgłoszenie Wykonawcy gotowości do odbioru przez Inwestora.
03.07.2019 – Przystąpienie do czynności odbiorowych przez Inwestora.
25.07.2019 – Odbiór budynku przez Inwestora oraz podpisanie protokołu końcowego odbioru robót.
Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Rozwój infrastruktury edukacyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie poprzez budowę obiektu i zakup wyposażenia” dofinansowanego z RPO WŚ na lata 2014 – 2020. Kwota zewnętrznej pomocy finansowej wyniesie ponad 11 milionów 500 tys. zł. Całkowity koszt projektu to 21 milionów 300 tys. zł.