Przestrzegajmy zaleceń. Najważniejsze informacje

9 Października 2020
Prawidłowe noszenie meseczki
Fot. NFZ

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe materiały informacyjne, dotyczące epidemii COVID-19. Znajdziemy w nich najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania zakażeniu, postępowania w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, czy zasad kwarantanny. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i stosowania się do zawartych tam zaleceń.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania, ale również poprzez dotykanie dłońmi oczu, nosa i ust. Objawy zakażenia koronawirusem to przede wszystkim wysoka gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku. By zmniejszyć ryzyko zakażenia, stosujmy zasadę DDM – dezynfekcja, dystans, maseczka.

Jak zapobiegać zakażeniu? Często myj ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj je płynem na bazie alkoholu min. 60%. Zachowaj co najmniej 1,5 metra odległości od innych osób. Przestrzegaj ograniczeń wynikających z przepisów o stanie epidemii. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazową chusteczką. Zasłaniaj usta i nos w ogólnodostępnych przestrzeniach zamkniętych oraz w środkach komunikacji.

W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID-19, skontaktuj się telefonicznie z lekarzem POZ lub w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia, niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999. Infolinia NFZ 800 190 590.

 Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?

Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj TELEFONICZNIE lub innymi metodami zdalnej konsultacji – przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka (pow. 38 stopni C), kaszel, duszność, utrata węchu lub smaku, a także jeśli miałeś bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem COVID-19 w ostatnich dniach to: bezzwłocznie skontaktuj się telefonicznie z lekarzem POZ. Zostaniesz poinformowany o dalszych czynnościach.

Pamiętaj! Podejrzewasz, że masz koronawirusa, ale nie masz jeszcze objawów? Zostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji. Jeden chory pacjent (również Ty) może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!  

 Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów?

Wirus przenosi się drogą kropelkową, podczas kaszlu i kichania, ale również poprzez dotykanie dłońmi oczu, nosa i ust.

 Jak zapobiegać zakażeniu?

Ministerstwo Zdrowia przypomina również co wolno, a czego nie należy robić podczas kwarantanny. Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie? Nakładana jest przez powiatową inspekcję sanitarno-epidemiologiczną na osoby, które były narażone na zakażenie SARS CoV-2 oraz obcokrajowców przekraczających granicę zewnętrzną UE. Czego nie robić podczas kwarantanny? Nie opuszczaj domu, nie wychodź do sklepu, nie spotykaj się z innymi osobami.

Co robić podczas kwarantanny? Zachowaj zasady higieny, monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu, duszności, utraty węchu lub smaku, w zależności od nasilenia objawów, skontaktuj się telefonicznie z lekarzem POZ lub w przypadku zagrożenia życia zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999.

Kwarantanna nakładana jest na 10 dni licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności lub na 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Zasady kwarantanny

Zasady  kwarantanny

W nowych materiałach informacyjnych znajdują się również wskazówki dla seniorów i obcokrajowców.

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów i osób z chorobami towarzyszącymi. Seniorze! Zadbaj o siebie! Pamiętaj! Zasłaniaj usta i nos w ogólnodostępnych przestrzeniach zamkniętych, w środkach komunikacji, a także wszędzie tam, gdzie zachowanie odpowiedniego dystansu nie jest możliwe. Poproś bliskich lub sąsiadów o pomoc w sprawach takich, jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwienie spraw urzędowych. Odżywiaj się zdrowo. Nawadniaj organizm. Często myj ręce wodą z mydłem – przez minimum 30 sekund. Dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu min. 60%. Ogranicz przebywanie w miejscach publicznych, regularnie dezynfekuj telefon, zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie.

Podczas kaszlu, kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowuj co najmniej 1,5 metra odległości od innych osób. Unikaj dotykania oczu, ust i nosa. Potrzebujesz pomocy z zakupami lub opieką nad zwierzęciem? Zadzwoń do swojej gminy! Nie bój się prosić o pomoc!

Porady dla seniorów

Wskazówki dla seniorów

Informacja dla obcokrajowców: planujesz podróż do Polski? Przekraczając granicę RP, stanowiąca granicę zewnętrzną UE, musisz odbyć obowiązkową kwarantannę. Trwa 10 dni. Stosuj się w szczególności do następujących zasad: kwarantannę odbywasz pod adresem, który podałeś na karcie lokalizacyjnej. Nie opuszczaj domu. Nie wychodź do sklepu. Poproś o pomoc w zrobieniu zakupów znajomych lub zrób zakupy online. Dbaj o higienę rąk! Kontrouj stan swojego zdrowia. Monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie. W przypadku wystąpienia temperatury ciała powyżej 38 stopni C, kaszlu, duszności, utraty węchu lub smaku zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia zadzwoń pod nr alarmowy 112 lub 999.

Porady dla obcokrajowców

Przestrzegajmy zaleceń. Najważniejsze informacje Przestrzegajmy zaleceń. Najważniejsze informacje
8

Przestrzegajmy zaleceń. Najważniejsze informacje

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

 

 

do góry
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kieleckim Rozbudowa szpitala nabiera tempa Ważna inwestycja coraz bliżej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji