O wzajemnej współpracy
1 Października 2019Starosta kielecki Mirosław Gębski spotkał się ze starostą słupskim – Pawłem Lisowskim. Głównymi tematami spotkania były m.in. modernizacja dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych oraz sprawy związane z edukacją.
Powiat kielecki z powiatem słupskim od ponad dwóch lat ma podpisaną umowę o współpracy partnerskiej. - Nasze rozmowy dotyczyły naboru do Funduszu Dróg Samorządowych – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski. - Wiele uwagi poświeciliśmy samorządowej jednostce organizacyjnej, jaką jest powstałe w czerwcu tego roku w Słupsku Centrum Usług Wspólnych. CUW obsługuje wszystkie jednostki edukacyjne oraz poradnie i ośrodki socjoterapii. CUW prowadzi gospodarkę finansową w formie jednostki budżetowej.
Celem działania CUW jest świadczenie usług w ramach wspólnej obsługi dla jednostek organizacyjnych powiatu, w szczególności z zakresu spraw kadrowych, płacowych, finansowych, rachunkowości i sprawozdawczości oraz realizowanie zadań z zakresu spraw edukacji, będących zadaniami powiatu.
- CUW prowadzi obsługę kadrową, w zakresie gospodarki finansowej, obsługi płacowej oraz rachunkowości i sprawozdawczości, analizuje projekty, plany finansowe obsługiwanych jednostek, prowadzi obsługę rachunków bankowych, zajmuje się sporządzaniem sprawozdań budżetowych, sprawozdań z operacji finansowych, sprawozdań finansowych i windykacją – wylicza Paweł Lisowski. – A przede wszystkim zapewnienia kształcenie, wychowanie i opiekę w jednostkach oświatowych prowadzonych przez powiat. Przygotowuje projekty aktów prawnych, dotyczących ustalania planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych. Udziela i rozlicza dotacje dla szkół i placówek publicznych i niepublicznych, prowadzi ewidencje szkół i placówek; a także prowadzi sprawy związane z funkcjonowaniem szkolnych schronisk młodzieżowych.
Dzięki powołaniu CUW określone usługi świadczone są podległym i nadzorowanym przez samorządy jednostkom z jednego miejsca, co prowadzi do podniesienia efektywności funkcjonowania administracji, optymalizacji wydatków, kooperacji między jednostkami oraz znacznego ułatwienia w procesach zarządzania i kontroli.
Niewątpliwie wartością dodaną będzie ujednolicenie procedur we wszystkich obsługiwanych jednostkach, eliminacja niejednorodności danych i informacji zarządczych, łatwiejszy nadzór nad jednostkami ze strony powiatu oraz ułatwiony przepływ informacji do organów nadzorujących. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po utworzeniu CUW jakość przepływu informacji zostanie usprawniona. Dodatkowo stosowanie jednorodnych procedur i standaryzacja działań, zdecydowanie ułatwią dostosowywanie się do zmian legislacyjnych, organizacyjnych i technicznych oraz zmniejszą koszty tych zmian.