Najczęściej zadawane pytania - Wydział Budownictwa

29 Marca 2019
 

Najczęściej zadawane przez klientów pytania w Wydziale Budownictwa? –  Dotyczą one obiektów budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę – odpowiada naczelnik Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kielcach Marcin Pabjan. – Szczególnym zainteresowaniem cieszą się budynki gospodarcze, garaże i wiaty.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga między innymi budowa:

  • – wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • – wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • – wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

Zamiar budowy wskazanych obiektów należy zgłosić Staroście Kieleckiemu przynajmniej 21 dni przed zamiarem rozpoczęcia prac.

Klienci często pytają, czy istnieje możliwość zlokalizowania budynków gospodarczych bądź garaży w granicy nieruchomości. Jest to możliwe, lecz nie w trybie zgłoszenia. Na taką lokalizację budynku należy uzyskać pozwolenie na budowę. Odległości określone dla budynków nie dotyczą wiat.

Bardzo często pracownicy Wydziału Budownictwa muszą również wyjaśniać obowiązki inwestora wynikające z zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które zwłaszcza przy niewielkich obiektach, takich jak przedmiotowe budynki gospodarcze, są przez wielu inwestorów ignorowane.

Rodzi to spore problemy zwłaszcza w kwestii kształtu dachów. Inwestorzy bowiem bardzo często wybierają popularne konstrukcje blaszane budynków garażowych i gospodarczych (tzw. blaszaki) z dachem płaskim lub jednospadowym, co w myśl zapisów niektórych planów zagospodarowania przestrzennego jest niedopuszczalne.

Jednocześnie informujemy naszych klientów, że w chwili obecnej sprawdzenie czy konkretny wniosek o pozwolenie na budowę bądź zgłoszenie budynku mieszkalnego lub sieci uzbrojenia terenu wpłynęły do urzędu, jaki jest status przedmiotowej sprawy (czy wydano już pozwolenie, co ono obejmuje) można sprawdzić online na stronie internetowej prowadzonej przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego pod adresem https://www.gunb.gov.pl/ w zakładce Wyszukiwarka publiczna RWDZ.

 

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów