Duże zainteresowanie drzewami miododajnymi

2 Lutego 2021
Nasadzone drzewa w otoczeniu uli
Fot. UMiG Bodzentyn

Do najbliższego piątku, 5 lutego zainteresowane gminy mogą składać do Starostwa Powiatowego w Kielcach wnioski dotyczące ubiegania się o dotację na zakup drzew i krzewów miododajnych. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało 18 z 19 gmin. Powiat kielecki przeznaczył wówczas na ten cel blisko 45 tysięcy złotych.

Nabór wniosków do tegorocznej edycji, choć jeszcze się nie zakończył, potwierdza, że inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem samorządów gminnych.  

- Wnioski o środki na zakup drzew i krzewów miododajnych złożyło do tej pory 11 gmin, w tegorocznym budżecie mamy zarezerwowane na ten cel 45 tysięcy. Zazwyczaj średnio dla jednej gminy dotacja wynosi około 2,5 tysiąca złotych. Każdego roku niemal wszystkie gminy powiatu kieleckiego korzystają z tych środków. To pokazuje, że program cieszy się dużym zainteresowaniem i jest po prostu potrzebny – informuje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Co ważne, żeby uniknąć wprowadzenia gatunków obcego pochodzenia oraz tych silnie inwazyjnych, Starostwo Powiatowe w Kielcach nawiązało współpracę z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym, które w 2014, 2015 i 2020 roku zaakceptowało listę drzew i krzewów miododajnych, przeznaczonych do nasadzeń (aktualna lista w załączniku).

Jednocześnie towarzystwo wyraziło uznanie dla działań podejmowanych przez Powiat Kielecki celem upowszechniania tych roślin.

„Podjęta przez Państwa inicjatywa i jej popularyzacja wśród mieszkańców powiatu, nabiera obecnie dodatkowego znaczenia. Przy zachodzących coraz wyraźniej zmianach klimatycznych, zwiększanie nasadzeń drzew i krzewów, może w znacznym stopniu przyczyniać się do łagodzenia ich skutków na obszarach zurbanizowanych” – czytamy w piśmie skierowanym do urzędu w ubiegłym roku.

Wśród drzew i krzewów miododajnych, na których zakup najczęściej decydują się gminy są: lipa, klon, jarząb, jabłoń oraz pigwowiec japoński i trzmielina. Rośliny te sadzone są głównie w miejscach publicznych przy szkołach, przedszkolach, boiskach, skwerach, ale przekazywane są też osobom fizycznym, głównie pszczelarzom.

- Gdy kwitnie drzewo miododajne, wydziela pyłek kwiatowy i nektar, zbierany przez pszczoły. Dzięki temu powstaje miód. Jednym z najlepszych drzew w tym zakresie jest jesion. Kwitnie bardzo wcześnie, bo już w kwietniu i daje pszczołom pierwszy po zimie pożytek. Jest to bardzo korzystne, bo podczas przedwiośnia nie mają one jeszcze zbyt dużego wyboru – informuje Ryszard Szymczuch, pszczelarz z gminy Masłów.

Pszczelarz podkreśla również, że nieoceniona dla przyrody i człowieka jest rola zarówno pszczół, jak i wytwarzanego przez nie miodu. - Wraz ze zniknięciem pszczół, zniknie również wiele gatunków drzew owocowych, miododajnych, zanikać będzie roślinność, aż w końcu staniemy się pustynią. Z kolei miód to ogromne bogactwo witamin, źródło węglowodanów, czyli cukrów prostych, które dają nam energię i ciepłotę. Ponadto miód uodparnia organizm. Należy go spożywać na przełomie okresów, tj. podczas przesilenia zimowo-wiosennego, gdy jesteśmy bardziej podatni na infekcje i na przełomie września i października, a więc wtedy gdy musimy wzmocnić nasz organizm i przygotować go na nadejście chłodów – wyjaśnia Ryszard Szymczuch.  

Powiat kielecki od 2014 roku przeznacza z budżetu środki na nasadzenia roślin miododajnych. Działania te podjęto w celu ochrony owadów zapylających, które tracą swoje naturalne siedliska w skutek działalności człowieka. Dzięki temu, za kwotę prawie 300 tysięcy złotych (ponad 296 tysięcy zł) udało się zakupić blisko 20,5 tysiąca sadzonek drzew i krzewów miododajnych!

Fot. UMiG Bodzentyn / archiwum

Duże zainteresowanie roślinami miododajnymi! Duże zainteresowanie roślinami miododajnymi!
11

Duże zainteresowanie roślinami miododajnymi!

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
doc 2021-02-02 wykaz drzew.doc
ilość pobrań: 113
wykaz drzew.doc 27KB -

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów