Dla szkoły i ucznia

2 Lutego 2021
 

 Warsztaty i konferencje naukowe dla pedagogów, kursy dla uczniów, doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesne materiały dydaktyczne i sprzęt – to tylko niektóre z elementów w realizowanych przez powiat kielecki projektach na rzecz edukacji.

Samorząd powiatu kieleckiego śmiało sięga po fundusze unijne. - Realizujemy kilkumilionowe zadania, które służą postępowi w sferze edukacji i społeczeństwa. Pozyskaliśmy na ten cel unijne dofinansowania. To ważne, by stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju zainteresowań i kompetencji zawodowych. Dlatego naszymi działaniami staramy się nie tylko obejmować uczniów szkół, ale i ich nauczycieli – mówi Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

 

Powiat doposaża i kształci

W 2020 roku w ramach partnerskiego projektu „Kształcenie zawodowe gwarancją rozwoju Powiatu kieleckiego”, który realizowany jest przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, odbyły się kursy dla pedagogów. Z tej możliwości kształcenia skorzystali między innymi nauczyciele z Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku, którzy wzięli udział w prestiżowym kursie obrabiarek sterowanych numerycznie CNC.

– Ten specjalistyczny kurs trwał 90 godzin i jego uczestnicy poznali obsługę maszyn na danym sterowaniu oraz programowanie obrabiarek w języku ISO. Warto zaznaczyć, że to standardowy język programowania używany na całym świecie. Na zakończenie odbył się zewnętrzny egzamin certyfikujący - informuje wicestarosta.

Projekt zakłada także udział uczniów w dodatkowych i wyrównawczych zajęciach oraz w szkoleniach specjalistycznych podnoszących kompetencje zawodowe. I tak młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu poznawała tajniki sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach, baristy czy kuchni molekularnej, uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie wzięli udział w kursach na prawo jazdy kategorii C, C+E, spawacza metodą MAG-135 blach i rur. Młodzież ze szkoły w Chmielniku uczęszczała natomiast na kurs obrabiarek sterowanych numerycznie CNC.

Aby umożliwić realizację zamierzonych celów projektu, zakupiony został nowoczesny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem do szkół objętych przedsięwzięciem (Chęciny, Chmielnik, Łopuszno i PMOW w Podzamczu). Dodatkowo w ubiegłym roku w ramach wspomnianego projektu 6 pracowni dydaktycznych w PMOW w Podzamczu zostało wyposażonych w niezbędny sprzęt. Nowego wyglądu nabrały pracownie: komputerowa, do języków obcych, polonistyczna, biologiczna i doradztwa zawodowego. Doposażona została również w Ośrodku pracownia gastronomiczna.

Warto zaznaczyć, że całe zadanie opiewa na kwotę 2 mln 843 tys. 102 zł, w tym 2 mln 629 tys. 412 zł to unijne dofinansowanie.

Dla ucznia ze specjalnymi potrzebami

- W naszych działaniach nie pominęliśmy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wiemy, że ten problem dotyczy wielu młodych osób nie tylko w naszym kraju. Dlatego dzięki udziałowi w międzynarodowym partnerskim przedsięwzięciu pn. "Akademia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych”, mamy możliwość poznawania zagranicznych modeli diagnozy i wsparcia takiego ucznia. Naszym celem jest opracowanie podręcznika – kompendium wiedzy dla nauczycieli, który będzie zawierał metody pracy z uczniem zdolnym, mającym różne dysfunkcje oraz z zespołem Aspergera – tłumaczy wicestarosta Tomasz Pleban.

Projekt realizowany jest w ramach programu ERASMUS +, a jego wartość to 207 tys. 386 euro. W minionym roku zorganizowano dwie wideokonferencje na temat autyzmu i dysleksji. Wykłady wygłosiły specjalistki w danej dziedzinie — Aleksandra Oszczęda i prof. zw. Marta Bogdanowicz.

Warsztaty dla świętokrzyskich pedagogów prowadzone były też przez specjalistów z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekoszowie. Składały się z dwóch części: webinarium i pracy indywidualnej na platformie e-learningowej Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Prowadzone one były z trzech obszarów tematycznych – specyfika ucznia z zespołem Aspergera, uczeń ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i uczeń zdolny. – W szkołach są dzieci z każdej grupy tematycznej projektu. Przybywa nam uczniów z zespołem Aspergera. W tej chwili jest to grupa, która wymaga bardzo specjalistycznego wsparcia – mówi Magdalena Jerzak, pedagog specjalny z poradni w Piekoszowie.

– Pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze plany. Zamiast konferencji z udziałem zagranicznych partnerów odbyły się wykłady i spotkania online. Jednak mimo takiej formy cieszyły się one zainteresowaniem pedagogów z województwa świętokrzyskiego – dodaje wicestarosta.

Zrozumieć historię

Powiat kielecki angażuje się też w działania kształtujące społeczeństwo obywatelskie. – Ważne jest, aby młodzież miała możliwość lepszego zrozumienia demokratycznych procesów społecznych zachodzących w naszym kraju, jak i w Unii Europejskiej – mówi wicestarosta.

Powiat wspólnie w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, ŚCDN w Kielcach oraz europejskimi uniwersytetami z Włoch i Słowacji realizuje projekt pod nazwą „Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej”.

W 2020 r. w ramach zadania w powiatowych szkołach przeprowadzono m.in. warsztaty dla młodzieży. – Zainteresowanie wśród uczniów warsztatami było duże. Jednak z powodu pandemii mogła w nich uczestniczyć określona grupa. Nasi uczniowie pokazali, że mają dużą wiedzę na temat Unii Europejskiej, jak również państw członkowskich – opowiada Ewa Pasternak, nauczyciel, multiplikator z Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku. Warsztatom towarzyszyły zdalne lekcje nawiązujące do tematyki projektu.

- Pandemia nie spowolniła nas w działaniach. Mimo trudności, które przyniósł 2020 roku, dążyliśmy do osiągnięcia zamierzonych celów – podsumowuje wicestarosta Pleban.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów