Będzie altana integracyjna w Brudzowie
13 Lutego 2019Wieści z gmin. 20 tys. zł otrzymało Agroturystyczne Stowarzyszenie Gospodarstw Gościnnych i Ekologicznych „CIS” na budowę altany integracyjnej w Brudzowie oraz organizację wydarzeń dla mieszkańców Brudzowa z terenu gminy Morawica.
Do końca sierpnia 2019 r. zostanie wybudowana altana integracyjna o wymiarach 3,70 x 7 m wyposażona w 2 stoliki i 4 ławeczki drewniane. Altana będzie ulokowana obok paleniska na ognisko. Ponadto zorganizowany zostanie konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Brudzów moje miejsce zamieszkania – czyste i piękne”, konkurs zbiórki makulatury, wspólne sprzątanie wsi Brudzów, zakup kosza na śmieci oraz zostanie zorganizowane dla mieszkańców spotkanie integracyjne - ognisko połączone z pieczeniem ziemniaka i kiełbasy. Zanim jednak przystąpimy do jej budowy, to konieczne będzie uporządkowanie terenu oraz nasadzenie drzew i krzewów ozdobnych w tym miejscu. A wszystko to będzie się działo w ramach projektu pt. „Budowa altany integracyjnej i organizacja wydarzeń integracyjnych dla mieszkańców Brudzowa” dofinansowanego przez Lokalną Grupę Działania „Perły Czarnej Nidy” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.
W dniu 31 stycznia 2019 r. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbyło się uroczyste podpisanie umowy powierzenia grantu na realizację projektu, którego w imieniu stowarzyszenia dokonała Pani Ewa Zaczek-Kucharska, prezes oraz pani Teresa Kaczor, skarbnik.
Już teraz serdecznie zapraszamy mieszkańców Brudzowa, a także osoby młode w wieku 16 - 35 lat (jedno z lokalnych kryterium wyboru projektu do dofinansowania) do aktywnego włączenia się w poszczególne działania projektu na każdym etapie ich realizacji. Wymagana liczba takich osób, którą musimy zapewnić to minimum 15 osób.
Na spotkaniu informacyjnym, przed przystąpieniem do pisania projektu zwłaszcza młodzi mieszkańcy Brudzowa zgłosili pilną potrzebę utworzenia miejsca integracji społecznej, dzięki któremu mieszkańcy będą mieli okazję do wspólnych spotkań, rozmów, planowania kolejnych pomysłów na rozwój swojego otoczenia oraz rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Miejsce to będzie dla nich inspiracją do dalszego ochoczego działania i wymiany poglądów na różne tematy.
Projekt przewiduje zaangażowanie mieszkańców do wspólnych prac i działań na rzecz poprawy estetyki wsi i ochrony środowiska, co sprzyjać będzie ich integracji i zacieśnieniu kontaktów międzyludzkich.
Organizacja konkursu plastycznego dla dzieci pt. Brudzów moje miejsce zamieszkania – czyste i piękne” Konkurs ma na celu edukację dzieci w zakresie ochrony środowiska poprzez przygotowanie prac konkursowych, którego tematem będzie zaprezentowanie dowolną techniką swojego miejsca zamieszkania widzianego oczami dziecka, jako miejsca ładnego i czystego. Ponadto organizacja konkursu plastycznego będzie miała na celu promować młode talenty. Podjęte działanie przyczyni się do budowy kapitału społecznego poprzez zaprezentowanie prac plastycznych oraz wręczenie nagród uczestnikom konkursu podczas spotkania integracyjnego.
Przeprowadzenie zbiórki makulatury - celem akcji będzie zaktywizowanie społeczności wsi Brudzów do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczna edukacja ekologiczna, wdrażanie mieszkańców do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych.
Wspólne sprzątanie wsi Brudzów - inicjatywa ta będzie miała dwa cele: pierwszy sprzątanie a drugi integracja lokalnej społeczności. W akcji uczestniczyć będą dzieci, młodzież, strażacy, osoby dorosłe. W ramach akcji posprzątane zostaną: 3 place zabaw, teren wokół strażnicy OSP, przydrożne rowy, teren wokół sadzawki i kapliczki Św. Nepomucena, pobliski las. Podjęte działanie, tj. wspólne zaangażowanie mieszkańców w sprzątanie swojej miejscowości wpłynie na zacieśnienie relacji pomiędzy mieszkańcami, a także pozytywnie wpłynie na podejmowanie kolejnych wspólnych inicjatyw i prowadzić będzie do zbiorowego działania na rzecz integracji społecznej, a tym samym przyczyni się do wzrostu kapitału społecznego.