Ruszyła darmowa pomoc prawna w powiecie kieleckim

4 Stycznia 2016
Bezpłatna pomoc w siedzibie Starostwa Powiatowego

Od dzisiaj, 4 stycznia 2016 roku powiat kielecki świadczy nieodpłatną pomoc prawną dla mieszkańców naszego regionu. Wytypowaliśmy osiem punktów, w których będą dyżurować prawnicy.

Weszła w życie ustawa z sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Ustawa zakłada utworzenie na obszarze kraju 1524 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, z czego 8 zostało ulokowanych na terenie powiatu kieleckiego. Nieodpłatna pomoc prawna w połowie z tych miejsc jest świadczona przez adwokatów lub radców prawnych, natomiast w drugiej połowie za pośrednictwem organizacji pozarządowych, prowadzących działalność pożytku publicznego.

- Cztery punkty zlokalizowaliśmy w Kielcach, dwa w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach, zaś kolejne dwa w Powiatowym Urzędzie Pracy. Miejsca dla pozostałych czterech punktów wytypowaliśmy na terenie gmin powiatu, które naszym zdaniem mają dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną między gminami. Niezwykle ważnym aspektem tej ustawy jest brak rejonizacji, to oznacza, że każdy mieszkaniec powiatu może korzystać z usług w dowolnym punkcie – mówi starosta kielecki, Michał Godowski.

Ostatecznie na terenie gmin powiatu kieleckiego wyznaczone zostały cztery punkty – w gminach Chmielnik, Łagów, Górno i Łopuszno. Pomoc prawna ma być udzielana minimum cztery godziny dziennie, pięć razy w tygodniu. Będzie ona świadczona przez adwokatów lub radców prawnych na podstawie umowy zawartej z powiatem kieleckim.

Ustawodawca przewidział, że pomoc będzie udzielna konkretnym osobom. - Ustawa ściśle określa grupy osób, do których ta pomoc ma być kierowana - zaznacza starosta - Jest wyznaczonych siedem grup. Na pomoc mogą liczyć osoby, którym w okresie roku poprzedzającego przyznano świadczenie z pomocy społecznej, osoby do 26. roku życia i te, które ukończyły 65 lat, a także kombatanci, weterani i posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz osoby, które w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.

Pomoc nie może dotyczyć spraw związanych z podatkami, działalnością gospodarczą czy spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

Wykaz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej:

1. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach, ul. Wrzosowa 4, 25-211 Kielce, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 7 – 11.

2. w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, ul. Kolberga 4 , 25-620 Kielce, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 7 – 11.

3. w siedzibie Urzędu Gminy w Łopusznie, ul. Konecka 12, 26-070 Łopuszno, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 12- 16, 

4. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Chmielniku, Plac Kościuszki 7, 26-020 Chmielnik, czynny w poniedziałki w godz. od 12 – 16, od wtorku – do piątku w godz. od 9- 13.

Wykaz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, w których udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej powierzone zostało organizacjom pozarządowym:

1. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach, ul. Wrzosowa 4, 25-211 Kielce, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 11.15 – 15.15,

2. w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, ul. Kolberga 4 , 25-620 Kielce, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 11- 15,

3. w siedzibie Urzędu Gminy w Górnie, Górno 169, 26-008 Górno, czynny w dniach: poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godz. od 8-12, we wtorek od godz. 13- 17,

4. w siedzibie Urzędu Gminy w Łagowie, ul. Rynek 62, 26-025 Łagów, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8- 12.

Zgodnie z nową ustawą, prawo do pomocy na etapie przedsądowym będą miały osoby do 26. roku życia oraz te, które ukończyły 65 lat. Ponadto uprawnieni będą wszyscy, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Honorowani będzie również posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci, weterani oraz zagrożeni lub poszkodowani klęską żywiołową lub podobnymi losowymi przypadkami. Te osoby będą mogły uzyskać informacje o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących im uprawnieniach lub spoczywających nań obowiązkach. Prawnicy wskażą również sposoby rozwiązania problemu prawnego, pomogą sporządzić projekt pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, ale z wyłączeniem pism procesowych. Uprawnieni do darmowych porad prawnych będą mogli uzyskać pomoc w następujących obszarach: prawo pracy, przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, sprawy karne, sprawy administracyjne, ubezpieczenia społeczne, sprawy rodzinne, prawo podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co ważne, pomoc nie będzie świadczona w przypadku spraw dotyczących prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

 

do góry
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kieleckim Rozbudowa szpitala nabiera tempa Ważna inwestycja coraz bliżej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji